e-toplum 08 NİSAN 2013 / 08:02

Globalstar Avrasya Ar-Ge çalışmalarıyla fark yaratıyor

Globalstar Avrasya; Globalstar’ın bağımsız operatörü ve Ankara Gölbaşı’ndaki uydu yer istasyonundan 37 ülkeye direkt, 31 ülkeye ise Globalstar Avrupa ile ortak ses ve veri hizmeti sunuyor. Globalstar Avrasya Uydu İstasyon Müdürü Hakan Karakaya, şirketin çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Yüzde 100 yerli sermayeyle işletilen Globalstar Avrasya’nın Türkiye’nin tek mobil uydu operatörü olduğunu söyleyen Hakan Karakaya, Ar-Ge çalışmalarıyla; yazılım ve donanım konusunda dünyadaki diğer Globalstar istasyonlarına öncülük ettiklerinin de altını çizdi. Karakaya sözlerine şöyle devam etti: “Oğulbey Uydu Yer İstasyonumuz dünyanın 68 ülkesine hizmet sunma kapasitesine sahip tek uydu yer istasyonu. Bundan 2 sene önce, oluşan bilgi birikimimizle burada Ar-Ge çalışmalarına başladık. İşini bilen ve ciddiyetle eğilen teknik ve yazılım ekibimiz var. Bu ekip, proje ve Ar-Ge çalışmalarına 2 yıl önce TÜBİTAK desteğiyle yerli, melez araç takip cihazı ile başladı. Donanım Ar-Ge’miz uydu yer istasyonumuzda, yazılım geliştirmelerimiz ise Hacettepe Teknokent’te Globalstar bilgi işlem ekibi tarafından yapılıyor. Bu cihaza melez dememizin nedeni hem GSM hem de uydu teknolojisini aynı anda kullanması ki bu da kullanıcılar için büyük bir avantaj. Zira halen çalıştığımız birçok müşterimiz, GSM takip ile yurtdışına çıktığında doğan ‘roaming’ maliyetlerinden oldukça şikayetçi. Bizim cihazımız, müşterilerimizi çok ciddi bir mali yükten kurtaracak. Şu an piyasada satılan birçok cihaza uydu takip cihazı adı veriliyor. Ancak GPS uydularından konum bilgisi alma dışında bu cihazların uydu ile bir alakası yok. Globalstar ise 48 alçak yörünge uydusu ile dünyanın 150’den fazla ülkesinde takip hizmeti veriyor. Bu, çıkarttığımız ürünün küresel pazarda yer bulmasını da sağlayacak önemli bir etken. Takip cihazı işlevinden ayrı, aynı zamanda acil durumlarda acil yardım istemenizi sağlayacak ve daha da önemlisi akıllı telefonları gerektiğinde uydu telefonuna dönüştürebilecek. Bu saydığımız özellikleri barındıran bir cihaz olarak dünyada bir ilki de gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu da tamamen teknik ekibimizin başarısıdır”

Yazılım ekibinin yeni projeleri
“Bu projede ışığı gördüğümüz an diğer projelere yöneldik” diyen Hakan Karakaya, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Ar-Ge destek programına başvurduklarını ve gelişmeleri aktardı: “Buraya verdiğimiz proje ile akıllı cep telefonlarını uydu telefonuna çevirecek bir cihaz yapmayı hedefliyoruz. Bunun dışında da yazılım ekibimiz, hem kendi ihtiyacımız olan yazılımları hem de yazılım projeleri üretmeye devam ediyor. İki yıl önce, Türkiye’nin en kapsamlı araç/filo takip yazılımlarından birini geliştirmek üzere yola çıkan Globalstar Avrasya yazılım ekibinin liderliğini Bilgi İşlem Müdürümüz Güney Tuncer yapıyor. Hazırlanan yazılım sadece Globalstar uydu modemleriyle değil, piyasadaki diğer GSM/GPRS takip ürünleriyle de çalışabilecek bir altyapı sunacak. Müşteri tarafından seçilebilir çoklu haritalama altlıklarıyla gelecek olan sistem sadece popüler haritaları API düzeyinde kullanmakla kalmayarak, vektör verilerden gerçek zamanlı harita oluşturabilme gibi özgün GIS uygulamalarına da yer verecek. Sistem ayrıca araç ve filo yönetimi için ihtiyaç duyulan tüm raporlar (yirminin üzerinde) ve alarm tetiklerini sunacak.”

Güvenliğin daha iyi anlaşılması sağlanmalı
Karakaya, ülkemizde uydu haberleşmesinin halen yeterli seviyede gereken önemi görmediğini vurgulayarak “Oysa ki son derece önemli bir konu. Konunun birkaç ayağı bulunuyor; bunların başında milli güvenlik geliyor. Gelişmiş ülkelerde, uydu yer istasyonları ülke topraklarında olmayan sistemlerin kullanımına izin vermiyor. Yabancı istihbaratların dinleyemeyeceği şekilde uydu telefonlarını kullanıyorlar. Bunun en güzel örneği gene bizdedir; Globalstar uydularının işletmesi ABD’ye ait olmasına rağmen uydu yer istasyonunu ülkelerine kuran Rusya, Çin gibi ülkeler de bu uyduları rahat bir şekilde kullanabilir. Biz öncelikle bu sistemin devlet nazarında daha iyi kavranması ve güvenlik konusunun daha iyi anlaşılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Zira ülkemizde halen bu konuda yasal boşluklar bulunuyor. Haberleşme güvenliği sağlanmamış telefonlarla yapılacak tüm görüşmeler yurtdışına indiği için indiği ülkedeki istihbarat birimleri için açık istihbarat kaynağı haline gelir” dedi.
ETİKETLER : Sayı:916

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics