e-toplum 30 EKİM 2011 / 10:53

Görme engellilere kapsamlı eğitim

Altı Nokta Körler Vakfı’nın liderliğinde, Kasım 2010 tarihinde başlayan ‘Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi’ kapsamında Türkiye’de ilk kez uzaktan eğitimle temel bilgisayar okuryazarlığı ve internet girişimciliği eğitimi verilen 60 görme engelliye katılım sertifikaları ve ödülleri verildi.
Proje kapsamında Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde 19-29 yaş grubunda yer alan 60 görme engelliye Türkiye’de ilk kez uzaktan eğitim ile ‘Temel Bilgisayar Okuryazarlığı ve İnternet Girişimciliği’ eğitimi verildi.
‘Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi’; Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Genç İstihdamını Destekleme Hibe Programı kapsamında, Altı Nokta Körler Vakfı liderliğinde, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İstanbul Şubesi, Uşak Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ve Altı Nokta Körler Derneği Gaziantep Şubesi ortaklığı ile gerçekleştirildi.
Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı ve Proje Koordinatörü Oya Sebük, vakfın, proje ortaklarıyla birlikte toplumsal sorumluluk kapsamında 1 yıl boyunca bu projenin yürütüldüğünü söyledi. Sebük, uzaktan eğitimle hayata geçirilen projede görme engelli gençlerin hayallerinin, yaratıcı iş fikirlerinin gerçekleşmesinde bir ışık yakmaya çalıştıklarını vurguladı. Sebük, körlerin tüketen değil, üreten olmaları için önlerindeki önyargılardan oluşan engelleri medyanın desteği olmadan aşmanın mümkün olmadığının da altını çizdi.
ETİKETLER : Sayı:844

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics