e-toplum 30 EKİM 2011 / 10:53

Görme engellilere kapsamlı eğitim

Altı Nokta Körler Vakfı’nın liderliğinde, Kasım 2010 tarihinde başlayan ‘Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi’ kapsamında Türkiye’de ilk kez uzaktan eğitimle temel bilgisayar okuryazarlığı ve internet girişimciliği eğitimi verilen 60 görme engelliye katılım sertifikaları ve ödülleri verildi.
Proje kapsamında Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde 19-29 yaş grubunda yer alan 60 görme engelliye Türkiye’de ilk kez uzaktan eğitim ile ‘Temel Bilgisayar Okuryazarlığı ve İnternet Girişimciliği’ eğitimi verildi.
‘Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi’; Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Genç İstihdamını Destekleme Hibe Programı kapsamında, Altı Nokta Körler Vakfı liderliğinde, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İstanbul Şubesi, Uşak Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ve Altı Nokta Körler Derneği Gaziantep Şubesi ortaklığı ile gerçekleştirildi.
Altı Nokta Körler Vakfı Başkanı ve Proje Koordinatörü Oya Sebük, vakfın, proje ortaklarıyla birlikte toplumsal sorumluluk kapsamında 1 yıl boyunca bu projenin yürütüldüğünü söyledi. Sebük, uzaktan eğitimle hayata geçirilen projede görme engelli gençlerin hayallerinin, yaratıcı iş fikirlerinin gerçekleşmesinde bir ışık yakmaya çalıştıklarını vurguladı. Sebük, körlerin tüketen değil, üreten olmaları için önlerindeki önyargılardan oluşan engelleri medyanın desteği olmadan aşmanın mümkün olmadığının da altını çizdi.
ETİKETLER : Sayı:844
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN