e-toplum 02 MAYIS 2010 / 18:00

Görmeze sesli fotoğraf

Akıllı  telefon, gözü iyi görmeyene konuşacak: Nesnenin resmini çek. Telefon, “ne” olduğunu sana söylesin. Sesle yani. Örneğin, markettesin. Şu kavanozun üstünde ne yazıyor? Çek resmini. Telefon sana “kavanoz” desin. Çek resmi-duy sesi uygulaması.
Kaliforniyalı şirket Ipplex ve LinkMe Mobile ortaklığı sonucu bu hizmet. Gerçek zamanlı şekil ve harf tanıma teknolojisi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden parasal destekli.
Benzer bir başka cihazı LookTel yapıyor. Intel’den destekle. Şekil, nesne, yazı tanıma ve tarama sistemiyle işliyor. Akıllı telefonu  yazıya tutunuz. Ekrana iri harflerle çıksın. Ekrandaki kelimeleri metalik bir ses okusun. Gazete/kitap sayfasını okuyamamaktan iyi bir seçenek. Ama bu, bir e-kitap değil. Sadece bir görüntü yakalama ve bunu sese çevirme cihazı.
Görme özürlüler için Touch Sight çok sıra dışı bir fotoğraf makinesi. Touch=dokunma. Sight=görme. Görmezler için 1824’te Fransız Mösyö Braille’in icat ettiği alfabe bu işe yarıyor. Kalın bir kağıt üzerindeki kabartma noktaların her bileşimi bir harfi tanımlar. Kişi, kabartmalar arasındaki farkları öğrenerek, bu alfabeyle basılmış kitabı okuyabilir...
Touch Sight fotoğraf makinesinde LCD ekran yok. Çekilen resme göre Braille sistemiyle kabaran-düzleşen bir özel ekran var. Kişi, bu ekrana dokunarak resmi “zihninde” görebiliyor. Eğer doğuştan görmüyorsa durumu gerçekten çok zor. Ama görmezlik daha sonra oluşmuşsa, bu cihaz, görme engellilere resim gösterebilecek demektir.
ETİKETLER : Sayı:769

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics