e-toplum 21 ŞUBAT 2010 / 18:00

Göze yonga girdi

Michigan (Ann Arbor) Üniversitesi’nde 9 milimetreküp büyüklüğünde (küçüklüğünde?) bir güneş paneli yapıldı. Mevcutlardan bin kat ufak. Enerji üretmek için güneşe ihtiyacı da yok. Çevredeki ışık yetiyor. Çok  ekonomik: Çalışırken sadece 1 nanovat enerji harcıyor. 4 volt çıktısı var.
Bu kadar küçük, bu kadar ekonomik, bu kadar pratik yepyeni güneş (ışık diyelim) paneli nerede kullanılabilir? Su ve hava kalitesinin ölçümünde. Bina ve köprü güvenliğini izlemede. Hatta gözde: Örneğin, göz içi basıncının artması demek olan glokomu izlemede.     Baş ve boyun zedelenmelerini izlemede. Kanserli bölgeye yerleştirerek, oradaki durumu izlemede... Yani kullanım   alanı bol.
Bu ufaklığın ortaya çıkması için Ar-Ge parası verenlere bakalım. Aralarında tanıdıklar var çünkü. Amerikan Savunma Sanayii İleri Araştırma Kurumu deyince bir şey anlaşılmıyor ama DARPA deyince, ah-haa! Hani şu internetin ilk kullanıldığı ünlü savunma sanayi kuruluşu değil mi bu? Ve öbür sponsorları da tanıyan tanıyacak: Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST).
Şimdi bu “zımbırtı”yı vücut ısısından enerji toplayacak şekle de sokmak istiyorlar. Böylece, ortaya, tamamen tıbbi amaçlı kullanım alanları açılsın diye. İşin ticarileşmesi için çalışan kişi, tam Amerika’ya özgü bir anlayışla, bir üniversite hocası. Michigan Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliğinden Prof. Scott Hanson. ABD’de üniversite hocasıyken şirket kurup ticarileşme işleriyle  uğraşmak mümkün.
ETİKETLER : Sayı:759

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN