e-toplum 10 MART 2014 / 08:05

Gözetim, ekonomiyi zorluyor

Avrupa Birliği ile Brezilya arasında Atlantik Okyanusu tabanına fiber optik hat döşenecek. Bu, hem iki bölge arasında doğrudan iletişime yarayacak, hem de ABD’de Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) gözetiminden “uzak” olacak: En azından teoride... Fatura: 185 milyon dolar.
Halen Brezilya ile AB arasında internet iletişiminde 600 bağlantı var. Hepsi ABD üzerinden geçiyor. ABD’den geçmeyen tek bir tane bağlantı ise sadece ses iletiminde kullanılıyor. AB-Brezilya arasında çekilecek yeni hattı Brezilya’nın Telebras ve İspanya’nın IslaLink Submarine şirketleri yönetecek. Ne yapacaklarsa ABD’den uzakta yapacaklar... ya da öyle sanıyorlar!
Bu konuda Brezilya Cumhurbaşkanı Roussef, “İnternet insanlığın mükemmel icatlarından biri. İnternetin tarafsızlığını güvenceye almak konusunda görüş birliğine vardık. Bu bir demokrasi konusudur ve ifade özgürlüğünü korumamız gerekiyor” dedi.
Benzer şeyleri Almanya Başbakanı Angela Merkel de haftalık podcast’inde söylemişti: “Avrupa, vatandaşlarına güvenlik sunmalıdır ki, e-posta ve diğer bilgileri Atlantik ötesine yollamak zorunda kalmayalım.”
AB’de NSA “yüzünden” bilişim şirketlerinin ekonomik bakımdan zor durumda kaldıklarına dair ciddi medyada (Wall Street Journal gibi) haberler çıkıyordu. Ancak konu, geniş kitlelerin okuduğu daha popüler ve “hafif” medyaya da yayılmaya başladı. En son tabloid USA Today gazetesi 28 Şubatta “NSA gözetimi teknoloji şirketlerinin işini zora sokuyor” başlıklı bir derleme yayınladı.
• Washington’da teknoloji siyasetine dair fikir ve strateji öneren önemli düşünce kuruluşu Bilgi Teknolojisi ve İnovasyon Vakfı (ITIF), 2016 yılına kadar, NSA “yüzünden” Amerikan şirketlerinin 22-35 milyar dolar zarara uğrayacağını hesap etti. Ancak, Forrester Research’in hesabında daha vahim bir rakam var: 180 milyar dolar.
• İlginç bir başka nokta, Peer 1 Hosting adlı şirketin yaptığı anketten çıkan bilgiye göre 300 İngiliz ve Kanadalı şirketten 75’i NSA “yüzünden,” barındırma hizmetini (hosting) ABD dışına çıkartmaya karar vermiş bulunuyor. Bu sayı, “şimdilik.”
• Birleşik Arap Emirlikleri, iki Fransız şirketine yaptırmakta olduğu 926 milyon dolar değerindeki istihbarat uydusundaki ABD “malı” parçaların uydudan çıkartılmasını talep etti. BAE, bu yapılmazsa projeyi iptal edecekmiş.
• Cisco, IBM, HP gibi büyük şirketlerin, özellikle Çin’le ticaretlerinde düşüş olduğuna dair haberler yayınlanıyor. Hiç biri hakkında yalanlama veya kesin rakam yok ama bu tür olumsuz haberler, NSA “yüzünden” ABD şirketlerinin zora girdiğini düşündürüyor.
ETİKETLER : Sayı.962

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics