e-toplum 03 AĞUSTOS 2015 / 09:29

Güçlü BT altyapısı, enerjinin garantisi

Enerji sektöründe doğalgaz başlığında önde gelen yabancı yatırımcı EWE Turkey Holding’in Kıdemli IT Uzmanı A. Çağatay İbişoğlu, sürekli ve güvenli enerji tedariği sağlayabilmek için BT altyapısının geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.  Savaş, ambargo, terör, hırsızlık ve gasp, sabotaj, teknoloji casusluğu, siber saldırı, kaza ve arızalar ile deprem gibi zorunlu sebepleri temel riskler olarak sıralayan İbişoğlu, Türkiye enerji sektöründe ulusal altyapı güvenliğinin yetersiz kalmasını da ayrıca bir risk olarak tanımladı.

İbişoğlu’na göre, enerji kesintilerine sebep olabilecek risklere karşı alınabilecek önlemler şöyle sıralanıyor: Güvenlik stratejisi üzerine genel bilgi seviyesini artırmak, güvenlik programının başına CISO getirmek, temkinli bir şekilde güvenliğin önemini vurgulayan üst düzey yöneticilerin ihdas edilmesi, güvenliği geliştirmek için diğer oyuncularla işbirlikleri geliştirmek ve uygun teknolojiyi doğru kullanmak

Altyapı güvenliği adına gerekli dersler çıkartılmalı

31 Mart 2015’te Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisinin sebebinin ‘altyapı güvenliği yetersizliği’ başlığı altında değerlendirilebileceğini belirten İbişoğlu, şu yorumu yaptı:

“31 Mart’ta Türkiye’nin yaşadığı teknik bir sıkıntıydı. Ülkenin doğu ile batı bölgeleri arasındaki bağlantının yetersiz kalması sonucu yaşanan domino etkisi, kesintilere sebep olmuş olabilir. Bu vaka detaylı olarak incelenerek altyapı güvenliği açısından gerekli dersler çıkarılmalı ve geleceğe yönelik tedbirler alınmalı.”
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics