e-toplum 14 ŞUBAT 2011 / 18:14

Güncel FTTH sıralamasında Türkiye farkı

FITTH Council Europe, Milano’da gerçekleştirilen konferansta, fiber bağlantısı yapılan konutlar ile kullanıcıların sayısındaki artışla, FTTH (Fiber Ağ Bağlantılı Konut) ağlarındaki büyümenin hızlandığı bir dönem olan 2010 ikinci yarısı hakkında önemli verileri paylaştı. Buna göre, Avrupa’da son altı ayda yüzde 18’lik artışla FTTH abone sayısı yaklaşık 3,9 milyon aboneye ulaştı. Rusya fiber kullanıcıları da dahil edildiğinde, FTTH abone sayısı da 8,1 milyonu buluyor.
Türkiye de FTTH Sıralaması’na, ‘en dinamik pazarlardan’ biri olarak 2010’un ikinci yarısında katıldı. Turkcell’in iştiraki SuperOnline, 2009 sonunda FTTH servislerini başlattı ve ilk yılında yaklaşık 200 bine yakın aboneye erişti.
FTTH Council Europe Başkanı Chris Holden, “Evlere fiber bağlantısı, güçlü bir uluslararası olgu haline geliyor” diyerek şu yorumu yaptı: “Türkiye, 2010’un ikinci yarısında katıldığı FTTH Avrupa Sıralaması’nda 18’inci oldu. Gelişen pazarlar, dinamik olma özellikleriyle bu sıralamaya sık sık, Kuzey ve Batı Avrupa’nın doygun pazarlarının da üstünde girebiliyor.”
FTTH Council Europe’un FTTH Sıralaması kapsamında sunduğu araştırma verisi, 2010 sonu itibarıyla FTTH penetrasyon artışında ülke bazındaki gelişmeyi de yansıtıyor. FTTH Sıralaması’nda ilk beşi oluşturan Avrupa ülkeleri Litvanya, İsveç, Norveç, Slovenya ve Slovakya. Portekiz de sıralamadaki konumunu güçlendiriyor. Rusya’nın ise büyük bir potansiyeli olduğu araştırma sonuçlarında görülüyor. Altı ay içinde 895 bin aboneyi fiber ağlarına ekleyen ülke, mutlak rakamlarla en yüksek penetrasyon sayısına da sahip.
FTTH Council Europe’un FTTH Sıralaması; aynı zamanda Market Panorama çalışmasının da önemli bir parçası.
ETİKETLER : Sayı:808

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics