e-toplum 13 MAYIS 2012 / 14:21

Güneş paneli boyası

“Güneş paneli nesi? Boyası mı? Ne boyası?”
Çok haklısınız. Bu cümle Türkçe. Ama anlaşılmıyor. Çünkü, güneş paneli ve boya arasında nasıl bir ilişki var?
Şöyle var: Güneş paneli dediğimiz zaman akla, her yerlerde görmeye alıştığımız düz yüzeyler geliyor. Dikdörtgen boyutlarda, yassı levhalar. University of South California’da bu yassı levhalar yerine, güneş paneli görevi yapacak nano kristalleri, bir yüzeye “boya gibi” sürerek yerleştirmeyi başardılar.
İşte bu yüzden, “güneş paneli boyası” diye bir şey çıktı ortaya: Boya, mürekkep gibi sürülen güneş paneli.
Nanokristaller “o kadar küçük ki” 250 milyar tanesi, bir toplu iğne başına sığıyor.
Ama bu işin henüz “ama”ları var: Silikon yongalardan ucuz. Ama nano kristaller arasındaki bağlantıyı sağlayan sentetik bağlar, elektriği verimli üretmeyi henüz sağlamıyor. Ve bir de bunları bir yüzeye tutturmaya yarayan yarı-iletken cadmium selenide, zehirli bir madde. Bu uygulamanın ticarileşmesinin önünde bir engel- henüz. Cadmium dışında acaba ne kullanabiliriz diye bakıyorlar şimdi.
Eğer bu sorunlar giderilirse, güneş paneli kavramımız tamamen değişecek. Nasıl ki bir zamanlar elektronik mürekkep yoktu, ama bir gün olacağını biliyorduk. Şimdi de boya gibi sürülebilecek güneş paneli henüz yok, ama olacağını biliyoruz. İşte o zaman, kimya sanayii yepyeni ürünler çıkartmaya başlayacak: Yüzeylere güneş paneli özelliği olan boya icat edecekler.
ETİKETLER : Sayı:871
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN