e-toplum 23 EYLÜL 2013 / 08:05

Gürültüye çözüm: Siper

Amsterdam’ın Schiphol havalimanı çevresinde çözülemeyen bir sorun gibi duran, uçakların neden olduğu “zemin gürültüsü” en akla gelmedik doğal yöntemle azaltılıyor: Siper kazarak.
Uçakların, havalanmak üzere freni tutarak motoru hızlandırdıkları aşamada giderek artan gürültüye ek olarak, bir de zemin gürültüsü meydana çıkıyor. Avrupa Birliği’nin Çevresel Gürültü Yönetimi ile ilgili direktifleri var bu konuda. Hem buna uymak hem de havalimanı çevresinde yaşayan yoğun nüfusu gürültüden biraz korumak amacıyla yenilikçi bir çözüm üzerinde çalışılıyor.
Schiphol ile Hollanda’nın Ar-Ge/inovasyon starı TNO Delft’le ortaklaşa yürütülen projeye göre, havalimanı çevresindeki 33 hektarlık arazide 1.5 metre derinlikte ve 1.5 metre yükseklikte ondüla şeklinde siperler yapılıyor. Bu işlem, tamamen dümdüz bir hat üzerinde ve 11 metre aralıkla yapılmak zorunda. Bu tümsekleme işlemi, oluşan gürültüyü “kırarak” ses azalımı sağlıyor. 10 desibele kadar çıkan gürültü 2-3 desibele kadar azalıyor!
Hollanda denizden toprak kazanan, kazandığı toprağa su bastırıp tekrar kurutan ileri teknoloji yıldızı bir ülke. Havalimanı civarına yaptıkları bu Hollandavari bayındırlık projesinde estetik ve sanatı da elbette unutmadılar. Peyzaj mimarı Paul de Kort’un tasarımı uyarınca ondüla tümseklerden bir sanat alanı oluşturuldu: Buitenschot Açıkhava Sanat Parkı.
Halen inşaatı süren bu alan, 2013 sonunda halkın hizmetine açılacak bir park olacak.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics