e-toplum 18 ŞUBAT 2013 / 08:00

Güvenli internet masaya yatırıldı

Mutlu Çocuklar Derneği tarafından düzenlenen ‘7 Şubat Güvenli İnternet Günü, Dijital Haklar Dijital Sorumluluklar’ etkinliği, internetin çocuklar, gençler ve aileler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin tartışılması için önemli bir platform oldu.
Açılış konuşmalarında, Mutlu Çocuklar Derneği Başkanı Sevgi Mermerci, amaçlarının büyüklerin yanında çocukların da interneti doğru kullanmaları konusunda bilinç oluşturmak olduğunu belirtirken, Dijital Vatandaşlık ve Güvenli İnternet Projesi Yürütücüsü Doç. Dr. Mehmet Akif Ocak ise 1800 çocuk ve genç ile bunların ailelerinin dijital vatandaşlık düzeylerini ölçtüklerini dile getirdi. Ocak, ailelerin interneti dijital okur yazar olarak değil, eğlence amaçlı kullandıklarını da vurguladı. Prof.Dr. Şeref Sağıroğlu da sadece çocukların değil, üniversite gençlerinin de dijital haklar ve sorumluluklar konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini iletti.

Türkiye’nin bilişim bakanlığına ihtiyacı var
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, internetin 1969 yılında keşfedildiği halde, öneminin 2000’li yıllarda anlaşıldığını anlatarak e-ticaret’in de ülkemizde son yıllarda inanılmaz ölçüde arttığını dile getirdi. Şebekelerdeki trafiğin 3-4 kat artarken altyapıda çok büyük sıkıntılar yaşanacağını vurgulayan Acarer, “Gelecek bilişimle gelecek diyoruz ama altyapı olmadan bu bilişim nasıl gelecek?” diye sordu. Erişimi engellenen sitelerin yüzde 96’sının çocuk pornosuyla ilgili olduğunu söyleyen Tayfun Acarer, internetin içerik güvenliğinin önemine değinerek internet içeriğinin vereceği zararın sadece bir nesli değil, bütün toplumu etkilediğini belirtti. Meclis Bilişim Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger de, Türkiye’nin bilişim bakanlığına ihtiyaç duyduğunun altını çizerek telefon konusunda da büyük bir israf olduğunu, milyarlarca doların yurtdışına gittiğini, 1-2 milyarlık telefonu eline alan kişinin o telefonun sadece 300 liralık özelliğini kullandığını ifade etti. Aksünger ayrıca, internet kullanıcılarının internette unutulma hakkına da sahip olmaları gerektiğini savundu.

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nun raporu hazır
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve ayrıca Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı da olan Necdet Ünüvar, “Güvenli İnternet kavramını yeniden tartışmak, ismini değiştirmek lazım. Bilişim okur yazarlığı oranını artırırsak güvenli internetin sansür değil seçim olduğunu da anlatabiliriz” dedi. TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor hakkında da bilgi veren Necdet Ünüvar, 182 paydaşla görüştüklerini; çalışmanın 1160 sayfadan oluştuğunu ve 154 öneri içerdiğini kaydetti.
Etkinlikte; İnternetin Güvenli Kullanımı ve Günümüzde Dijital Vatandaşlık panelleri de düzenlendi. İnternetin Güvenli Kullanımı paneline Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Mesut Orta moderatörlük yaparken, Leyla Keser Berber, Prof.Dr. Betül Ulukol, Serhat Özeren, Doç. Dr. Şener Uludağ, Doç. Dr. Yavuz Akbulut, Dr. Osman Nihat Şen konuşmacı olarak katıldı.
ETİKETLER : Sayı:909
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN