e-toplum 18 ŞUBAT 2013 / 08:02

Haberleşme daha ileriye taşınıyor

Mobil uydu haberleşme servis sağlayıcısı Globalstar, uydu kümesini yenileme çalışmaları içerisinde, son altı haberleşme uydusunun daha fırlatımlarını Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla gerçekleştirdi. Fırlatımı, Globalstar Türkiye (Oğulbey) Uydu Yer İstasyonundan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr.Tayfun Acarer, bürokratlar ve basın mensupları canlı olarak izledi.  Soyuz roketinin ST26 uçuş numarası ile uzaya taşıdığı 6 yeni uydu, 19 Ekim 2010’da ve 13 Temmuz 2011 ve 28 Aralık 2011 tarihlerinde yapılan üç fırlatımla uzaya gönderilen ve kullanılmaya başlanan 18 uyduyla birlikte kullanılacak.
Uydu haberleşmesini daha ileri taşıyacak olan bu yeni uydular, güvenli Globalstar uydu haberleşme sistemine ek olarak bas-konuş, çokluortam mesajları, çoklu mesaj gönderimi, görüntülü konuşma, coğrafi konum belirleme ve yüksek hızlı internet gibi bazı özellikleri de beraberinde getiriyor ve Globalstar uydularının kullandığı CDMA teknolojisi halen dünya üzerinden en güvenilir haberleşme protokolü olarak kabul ediliyor. Yasa dışı hiçbir yöntemle havadan dinlenemeyen Globalstar telefonları, bu nedenle askeri birimler, emniyet güçleri ve gizliliğe önem veren kişi kurum ve kuruluşlarca kullanılıyor.

0592 ile 68 ülkede dakikası 50 sente görüşme
Globalstar Türkiye (Oğulbey) Uydu Yer İstasyonu dünyanın 68 ülkesine hizmet sunma kapasitesine sahip tek uydu yer istasyonu olduğunu söyleyen Globalstar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Özçelik şu şekilde sözlerine son verdi:
“İstasyonumuzun açıldığı 2000 yılında Türkiye ve Ortadoğu’nun bir bölümüne hizmet veriyorduk. Bugün ise Türkiye’den alacağınız 0592 alan kodlu bir Globalstar telefonu ile bu bölgedeki 68 ülkede roaming (serbest dolaşım) ücreti ödemeden dakikası yalnızca 50 sente görüşme yapabilirsiniz. 0592 ulusal alan kodunun, yani bir Türk numarasının, roaming ücreti olmadan, tek fiyatla dolaşabildiği en büyük ve tek alandır. Bu onur hepimizin.”
ETİKETLER : Sayı:909

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics