e-toplum 29 TEMMUZ 2013 / 08:45

HADOPI, c’est fini

Sarkozy’nin, internette bedavacılığı (korsan indirmeler) önlemek için uydurduğu “Haute Autorité pour la Diffusion des Oeuvres et la Protection des droits sur Internet” kısaca HADOPI bitti. İnternette yayınlanacak işlerin telif haklarının korunması için yüksek kurul lağvedildi.
Çünkü umulanın aksine, gerçek bir fayda sağlamadı. Alay konusu oldu. Zaten Hollande Hükümeti en baştan karşıydı. 8 Temmuz’da HADOPI sizlere ömür. Böylece bu sistemi, “Onlarda var, bizde de olacak” şeklinde kamuoyuna satmak isteyenler başka bir gerekçe bulacak.
HADOPI neden işe yaramadı? Çünkü tipik bir Fransız merkeziyetçi bürokrasi zihniyetiyle yapılanmıştı: Bak kardeşim, internetten bir şey indirmek istiyorsan parasını öde, öyle indir. Seni bir kez uyarıyorum, ikinci kez uyarıyorum, ama üçüncüde senin internet bağlantını keseceğim.
2012 sonuna kadar HADOPI’nin 1 milyon 250 bin kişiye uyarı yaptığı, bunun sonucunda sadece iki kişiye dava açtığı, sadece bir kişiye ceza verdiği görüldü. Astarı yüzünden pahalı bu sistemden kurtulmak isteyen Hollande Hükümeti için bu, iyi bir vesile oldu.
Fransa’yı örnek alan İrlanda ise bu sistemi uyguluyor. Ama bunu internet servis sağlayıcısı Eircom gönüllü olarak yapıyor. İşin garibi, İrlanda Veri Koruma Kurumu Başkanı bu uygulamanın “hukukiliğini” tartıştı. Ancak açılan bir davada mahkeme, hukuki olduğuna hükmetti. Başkan kararı temyiz etti. Ama Yüksek Mahkeme, kararda israr etti. İrlanda’da “üç kere uyarı” sürecek. İngiltere’de de benzer bir öneri var, ama henüz yasalaşmadı.
Fransa’da ise HADOPI’den sonra “anında para cezası” gelecektir. Eli mahkum.
ETİKETLER : Sayı:932
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN