e-toplum 09 OCAK 2011 / 18:00

Havada teknoloji yatırımları

CIO kavramını Chief Innovation Officer olarak konumlandıran SunExpress, teknoloji yatırımlarıyla fark yaratıyor.

CIO olarak bilinen Chief Information Officer kavramını
Chief Innovation Officer olarak konumlandıran SunExpress, teknoloji yatırımlarıyla fark yaratıyor.

Sivil havacılık dünyasının genç ve dinamik şirketlerinden SunExpress, teknoloji yatırımlarını iç kullanıcılar, müşterilerden oluşan dış kullanıcılar ve acentelerden oluşan iş ortaklarına yönelik olarak üçe ayırıyor. Bunun için de işe iç kullanıcılar için bir portal hazırlayarak başladıklarını belirten SunExpress Bilgi Teknolojileri Direktörü Ali Güler, “Ancak öncelikle altyapımızın tek bir sistem üzerinde olması gerektiğini düşündük. Buradan hareketle de Microsoft ürünleri kullanmaya başladık. Portal tarafında Share Point kullanıyoruz. Burada çalışanlarımız farklı ortamlara kaydettikleri bilgileri tek bir noktadan sisteme girerek tüm çalışanlarımızın izinleri dâhilinde dosyalara erişimini sağlıyor. Bilginin bu şekilde paylaşımı hem çalışanlarımızın işlerini kolaylaştırıyor hem de verimlilik yolunda atılması gereken önemli adımların önünü açıyor” dedi.
Yolcular için check in yapabilecekleri kiosklara bilet satış özelliği eklediklerini kaydeden Güler, “Çalışmamızın ikinci bölümünde kiosklarımıza müşterilerimizin bilet satın alabilme özelliğini ekledik. Bunun dışında mil programımızı kolaylaştırdık ve mil hesabını onlara yaptırmak yerine ödedikleri ücrete göre mil kazanmalarını sağladık. Böylece müşterilerimiz hesap yapmakla uğraşmıyor hem de erken davranıp kampanyalı uygun fiyatlı bileti alan yolcumuzla son dakikada normal fiyatlı bilet alan yolcumuzun da mil kazanımlarının adil olmasını sağladık” şeklinde görüş belirtti.

Tüm acenteler sistemde tanımlı
İki sene içinde tüm altyapı projelerini tamamladıklarını ifade eden Ali Güler, “Acente yönetim sistemi tarafında yine Microsoft’un Dynamics CRM paketini kullandık. Sistemde tüm acentelerimizin şirket ve satış bilgileriyle beraber satış görevleri de tanımlanmış durumda. Ayrıca acentelerimiz bu sisteme internetten ulaşabiliyorlar. Bu özellik de çok fazla havayolunda olan bir sistem değil” dedi. Sistem kurulumunda SunExpress yönetiminin yüzde yüz desteğini aldıklarını kaydeden Güler, sözlerini şu şekilde bitirdi: “Bu tip projelerin başarısında yönetim desteği çok önemli. Biz de üst yönetimden aldığımız destekle iki yıl gibi kısa bir sürede tüm sistemi kurmayı başardık. Önümüzdeki dönemde de el terminalleriyle uçak kabini içinde satışa başlıyoruz. Öte yandan hayatımıza hızla giren mobil teknolojiler ve özellikle tablet dünyasına da uzak kalmamak adına 2011’in ilk çeyreğinde uygulamalarımızı hayata geçirmiş olmayı hedefliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:803

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics