e-toplum 02 HAZİRAN 2014 / 09:10

Hayata dair yaratıcı projeler

Bilkent Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri ‘inovasyon’ temasıyla son sınıf bitirme projelerini sergilediler.

Hayatın içinden eksik gördükleri bir alanda mesleki bilgilerini yaratıcılığa döken öğrenciler 12 yaratıcı proje geliştirdi. Akıllı koltuk, yer değiştiren dolaplar, ambulansta sallanmayan sedye, 2 litre suyla araba yıkama, hastayı ayağa kaldıran tekerlekli sandalye, bulaşık makinesini kolayca yerleştirmek bu projelerden bazıları. Ofis makam koltuğu olarak tasarlanan akıllı koltuk duruş bozukluklarını engellemek üzere yanlış oturuşlarda uyarı sistemine sahip. Asansörlü bir sistemle yer değiştirme mekanizmasına sahip orta ve üst dolaplar da kolay bir şekilde birbirinin yerine geçebiliyor. Yollardaki bozukluklar nedeniyle ambulansta kötüleşen, kan kaybı artan hasta, sallanmayı önleyici yay sistemi ile yol bozukluklarından oluşan sorunları çok aza indiriyor. 2 litre su ile araba yıkama projesini geliştiren öğrenciler, “Küçük bir el aracı ile çok az su ile araba yıkamak mümkün” diyor. Sandalyenin kolundaki mekanizmayla; emniyet kemeriyle bağlı hastayı ayağa kaldıran, istediğinde tekrar oturma pozisyonuna getiren tekerlekli sandalye de yaratıcı projelerden. Artık alt sepeti bir tuşa basarak üst sepet seviyesine yükselten sistemle eğilmeden bulaşık makinesi yerleştirebiliniyor.

Yaratıcı fikirler için özgürlük
Bilkent Üniversitesi Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Adnan Akay; “İki yıldır üniversitemiz öncelikli olarak inovasyona önem veriyor. Bu nedenle öğrencilere hangi konuda proje üreteceklerini kendilerinin seçmelerini istiyoruz” dedi. Öğrencilerin hayatın içerisinden eksik gördükleri konularda proje geliştirdiğini belirten Akay, bir dönem boyunca üzerinde çalıştıkları projelerin onların mezuniyet projeleri olduğunu ve bunların yıl sonunda sergilendiğini, öğrencileri serbest bırakmanın yaratıcı fikirler çıkarmalarını sağladığını söyledi.
ETİKETLER : Sayı:974

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics