e-toplum 06 ŞUBAT 2011 / 18:00

Herkes bilişim okur yazarı olacak

Bilgisayar okur yazarlığı oranının artması ve bilişim teknolojilerinin sosyal olanakları kısıtlı gençler tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi gün geçtikçe büyüyor. Devlet Planlama Teşkilatı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği bu sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde farklı şehirlerde bilişim akademileri açılıyor. Bilgisayar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkese açık olan bu akademilere bir yenisi İstanbul’da Ümraniye Belediyesi’nin desteğiyle ‘Ümraniye Habitat Bilişim Akademisi’ adıyla 1 Şubat 2011 tarihinde eklendi. Ümraniye Belediyesi Habitat Bilişim Akademisi, Ümraniyelilere ücretsiz olarak bilgisayar okur-yazarlığı ve internet konularında eğitimler verecek. 25 bilgisayarın yer aldığı akademide uzman eğitmenler görev yapacak.

Hedef; dezavantajlı kesimler
Düzenlenen açılış törenine Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, UNDP Türkiye Temsilcisi Ulrika Richardson Golinski, Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır, Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Erdem Erkul, UNDP İstanbul Program Yöneticisi Hansın Doğan ile akademide eğitim alacak öğrenciler de katıldı.
Habitat İçin Gençlik Derneği Genel Başkanı Sezai Hazır, projenin BM desteği ile hayata geçirildiğini, özellikle kadın, genç, engelli ve maddi olanakları sınırlı olan dezavantajlı kesimleri hedeflediğini vurguladı. Hazır, “Şimdiye kadar bu kapsamda 76 ilde 130 bin kişiye eğitim verdik. Ümraniye bu projede pilot bölge olacak. Birçok bölge Ümraniye’yi model alacak” dedi.
Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Yöneticisi Erdem Erkul ise önceliklerini ‘bilişim teknolojileri eğitimleri ile sosyal olanakları kısıtlı gençlerin bireysel gelişimlerini desteklemek ve istihdamlarına katkıda bulunmak’ olarak özetlerken, Ümraniye’de açılan bu akademinin gençleri bilişim alanında aktif birer birey haline getirmede örnek bir merkez olacağını ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:807

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics