e-toplum 02 NİSAN 2011 / 00:57

Herkes internetle tanışacak

Eurasia Com, 29-30 Mart 2011 tarihleri arasında, 7’nci kez İstanbul’da Swissotel’de düzenlendi.
Bölgenin, telekom sektöründeki en yetkin isimlerinin katıldığı zirvede, 46 ülke, 68 tane de operatör şirket temsil edildi. Etkinliğin ilk gününde ‘Bölge Piyasasındaki Gelişmeler’ başlığında ‘CEO Yuvarlak Masa: Avrasya Telekomünikasyon Sektörüne Yatırım Yapma’ oturumuna katılan isimlerden biri Azerbaycan Azqtel CEO’su Jayhun Mollazade oldu. Mollazade, Azerbaycan internet yapısını ve potansiyelini şöyle anlattı:
“Azerbaycan’da istikrarlı ve hızlı bir büyüme var. Hükümet, e-devlet odaklı birçok proje yürütüyor. Özel sektörün ve devletin el ele vermesi, e-hizmetin çeşitlerinin hayata geçmesini sağlıyor. Diğer tarafta ise her seviyede eğitim yapısında internetin kullanımı artıyor. Eğlence ve sosyal ağlar da bir diğer başlık. Tüm bu faktörler, Azerbaycan’ı bu alanda hızlı büyüyen bir ülke haline getiriyor. Azerbaycan ekonomisi, doğal kaynak ihracatı, bankacılık sektörü hızlı büyüyor. Bu da e-hizmetlere yönelik halkın ve şirketlerin taleplerini artırıyor.”
Mollazade’ye göre ülkede genç nüfusun yoğunluğu da ülkede internetin gelişimi için önemli. Mollazade, “Gençler satış ofislerimizi ziyaret ediyor ve internet paketimiz Sazz’ı kullanmayı istiyor. Bu yapı; onlara hem erişebilecekleri bir fiyat hem de hızlı internet erişimi sağlıyor” yorumunu yaptı. Mollazade, temel hedeflerinin; kapsama alanlarını daha da genişletmek olduğunu ifade etti. Hedef; Bakü, Sumgayıt, Abşeron yarımadasını bütünüyle bu yapıya katmak. Mollazade, şunları söyledi: “Bu noktalar, ülkede toplam internet trafiğinin de yüzde 80’i. 2012’de de taşra noktalara gireceğiz. Gelecek 3-5 yıl içinde hedefimiz; en büyük ve hızlı kablosuz genişbant operatörü olup, en iyi sınırsız internet hizmetini, en makul fiyata sunmak.” İnternet kullanıcılarının film indirdiklerine dikkat çeken Mollazade, “IP TV önceliğimiz değil. Önce en iyi video deneyimini sunmak istiyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:815

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN