e-toplum 05 ARALIK 2010 / 18:00

Hindistan ve Türkiye BT alanında birlikte ne yapabilir?

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA), Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Hindistan Ulusal Yazılım ve Hizmet Şirketleri Birliği (NASSCOM) yönetim kurullarını bir araya getirmek ve bilişim teknolojisi alanında iki ülke arasındaki olası işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere bir toplantı düzenledi.
TYDTA’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya İnternet Protokolü (IP), ticari markalar ile çerçeveler üreten Hindistan IT-BPO endüstrisinin bir parçası olan şirketleri temsil eden ve ülkenin ulusal rekabetini devam ettiren, CEO düzeyinde 25 NASSCOM yönetim kurulu üyesi ve TÜBİSAD yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Toprak’ın ardından söz alan NASSCOM Başkanı Som Mittal, şunları söyledi: “Hindistan IT-BPO (BT ve İş Süreçlerinde Dış Kaynak Kullanımı) endüstrisi, on yıl kadar kısa bir süre içinde kendini yeniden keşfetti. Hindistan’da 60 milyar doları aşan toplam geliri ve 2,3 milyon çalışanıyla bu endüstri, Hindistan’ın GSYİH ve ihracatına büyük katkı sağlamaktadır. Günümüzde küresel bir iletim modeli oluşturmaya yoğunlaşan Hindistan, bu sektör için ekosistem olanağı sağlayan ülkelerle ortaklık kurmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Hint-Türk işbirliği kurmak için TYDTA ve TÜBİSAD ile bir diyalog başlatmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.”
TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy da olası iş birlikleri hakkında şunları sözledi: “2023 yılı itibarıyla bu hacmin 160 milyar ABD dolarına, nitelikli çalışan sayısının ise bir milyona ulaşması hedefleniyor. Türkiye’nin genç nüfusu, gelişmiş finans ve telekom sektörleri, küresel bilişim teknolojisi şirketleri için büyük fırsatlar sunuyor. Hindistan, dünya çapındaki başarı öyküleriyle  birlikte son yıllarda ilgi odağı haline geldi.”
ETİKETLER : Sayı:798

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics