e-toplum 15 TEMMUZ 2011 / 11:41

Hızlı trene hayır

İtalya’da Torino’nun batısında, Fransa’ya doğru Susa Vadisi’nden geçmesi planlanan hızlı tren (Treno Alto Velocita=TAV) hattına bölge halkı hayır diyor. Fransa’da Lyon ile Torino’yu ve ilerisinde Milano’yu bağlayacak hızlı hatta itiraz var.
Çevreciler: Yerin 2 km altında 58 km uzunluğunda tünel kazılacak Ambin Dağındaki asbestos ve uranyum, inşaat sırasında nasıl korunacak? Çevre sorunu yaratma riski var. İnşaattan 18 milyon metreküp hafriyat çıkacak. Kamyonların, bunu taşıması için bir milyon sefer yapması gerekecek. Çevre ve ormanlara ne olacak? Benzer hafriyatlarda yer altı suları kurudu. Göçükler oldu. Susa Vadisi’nde ne olacak?
Turizmciler: Sadece bu vadi değil, bütün bu bölge doğal güzelliğiyle turizm parası basıyor. İnşaatın süreceği yıllar boyunca burada turizm yapılamaz. Hızlı tren hattı doğayı biçecek.
Halk: Lyon-Torino arasında zaten tren var. 3.5 saat sürüyor. Biz, buradan hızlı tren istemiyoruz. 23 belediye başkanı, hükümete “yapmayın” diye başvurdu. Toplam maliyet 14 milyar avro olacak. İtalya bunun 9’unu ödeyecek. Ülkemiz iflasın eşiğinde. Fatura asla 9 milyarla sınırlı kalmaz. Bugüne kadar bütün hızlı tren hatları fazlaya mal oldu. Torino-Milano 5 katına, Floransa-Bologna 4 katına çıktı. Bütün paraları biz ödüyoruz. Müteahhitler zengin oluyor.
Sonuç: Geçen hafta Torino’da halk sokaklara döküldü. “Hızlı tren işi, Mafya’nın işi” diyen pankartlarla. Susa Vadisi’nde ise polisle göstericiler birbirine girdi. Fransa tarafında protesto yok. O tarafta İtalyan tarzı sorunlar yok çünkü. Fransa, iflas eşiğinde durmuyor.
ETİKETLER : Sayı:830

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN