e-toplum 21 ŞUBAT 2010 / 18:00

Hollandalı şirketlerin gözü Türkiye pazarında

Hitec Power Protection ve Kyoto Cooling, Türk heyetini ağırlayarak çözümleriyle buluşturdular.

Hollanda bazlı iki şirket, enerji çözümleri üreticisi Hitec Power Protection ve veri merkezi soğutma sistemleri üreticisi KyotoCooling, Türkiye’den ağırlıklı olarak finans sektöründen kuruluşların temsilcilerinin yer aldığı bir gruba ev sahipliği yaptı. İki gün süren organizasyonda şirketlerin sunduğu çözümler hakkında bilgi aktarılırken; bu teknolojilerin canlı örnekleri ziyaret edildi. Sistemlerin işleyişi bu örnekler üzerinden anlatıldı.
Dengeli ve kesintisiz enerji kaynağı
Ziyaretin ilk gün durağı Hitec Power Protection’ın Almelo şehrindeki montaj ve test merkezi oldu. Merkezde gerçekleştirilen sunumlarla Hitec Power Protection dizel KGK sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Ardından, montaj ve test alanı gezildi. Hitec Power Protection dizel KGK sistemlerinin, Türkiye dahil olmak üzere pek çok EMEA bölgesi ülkesine dağıtımını gerçekleştiren Hitec Electric yetkilileri de merkez ziyaretinde yer aldı.
50 yıllık geçmişe sahip olan markanın sunduğu dizel KGK sistemi, büyük kapasiteli işletmelerde kesintisiz enerji kaynağı sunuyor. Dizel motor, indüksiyon kaplini ve senkron makineden oluşan sistem; şebekeden gelen elektriği düzenleyerek, voltaj değişimini ortadan kaldırıyor. Bu sayede donanımlara kaliteli enerji ulaşmasını sağlayan cihaz, uzun süreli kesintileri karşılama özelliğine sahip. Dizel KGK sistemi, bir görüntüleme arayüzüyle uzaktan izlenebiliyor. Sistem; finanstan, savunmaya; tekstilden, havacılığa pek çok sektörde kullanılıyor.
Tekerleğin yeniden icadı
Etkinliğin ikinci gününde KyotoCooling’in Amersfoort kentindeki test merkezi ziyaret edildi. Kyooto Cooling’in tekerleğin yeniden icadı dedirten sisteminin teknik ayrıntıları şirket yetkilisi Hans Schreuders tarafından aktarıldı. Ardından test merkezi gezilerek sistemin nasıl kurulduğu ve nasıl çalıştığı gösterildi. Test merkezinde ayrıca ani ısı yükselmesi üzerine bir deney yapılarak, sistemin bu ani ısı artışını nasıl tolere ettiği gösterildi.
Kyoto Cooling, Hollandalı operatör KPN bünyesinde tohumları atılmış bir şirket. Soğutma çözümünün temelleri, sistemin fikir babası olan ve şu an KyotoCooling’in CEO’luğunu yürüten Mees Lodder’ın girişimleriyle KPN çatısı altında atıldı. 2007 sonunda ortaya çıkan sistemin başarılı olması üzerine, ticari olarak pazarlanmasına karar verilmiş. Bunun üzerine üç noktada merkezleriyle kurulan KyotoCooling, ‘Soğutma problemini çözdük’ söylemiyle çalışmalarına başladı.
Hava bazlı soğutmaya dayanan sistem, yüzde 80’e varan enerji maliyet avantajıyla şirketlere tasarruf vaat ediyor. Çevre dostu bir yapı sunan sistem, artan veri merkezi kapasitelerine uyum sağlayabiliyor.

HollandaliYerel pazar odağı

Hitec markasının 1992 yılından bu yana Türkiye’de yer aldığını belirten Hitec Electric Türkiye Genel Müdürü Can Gicvan, veri merkezlerinin konumlandığı, telekom ve finans gibi sektörlerde yaygınlaşma hedeflerini dile getirdi. Gicvan, “Dinamik KGK sistemlerinin veri merkezleri için uygun olmadığı gibi yanlış bir kanı söz konusu. Bu merkezlerin kapasitelerinin artışıyla Türkiye’de de daha fazla ilgi göreceğini düşünüyoruz” dedi. İki marka olarak gerçekleştirdikleri bu etkinlikle ziyaretçilerine sistemleri birebir göstererek, onları aydınlatmayı amaçladıklarını belirten KyotoCooling CEO’su Mees Lodder, Türkiye pazarında müşteriler kazanmak istediklerini belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics