e-toplum 07 MART 2010 / 18:00

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi açıldı

Huawei Türkiye Ar-Ge merkezini İstanbul Ümraniye'de açtı.

Yeni nesil telekomünikasyon hizmetleri sunan Huawei, Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni 27 Şubat 2010 tarihinde İstanbul-Ümraniye’de açtı. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi açılışı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Gong Xiaosheng, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Huawei yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Türkiye faaliyetlerine 2002 yılında başlayan Huawei’in bugün 500’ün üzerinde çalışanı bulunuyor. Huawei, 3 yıl içinde 350’si Ar-Ge merkezi ve 150’si teknik destek merkezi olmak üzere toplam 500 Türk mühendise iş olanağı sağlamayı planlıyor.
Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde yerel ve uluslararası pazarların telekomünikasyon ihtiyaçlarına yönelik ileri teknoloji ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bunlar arasında, katma değerli servisler, ücretlendirme ve faturalandırma, çağrı merkezi ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi ürün ve hizmetler yer alıyor. Ayrıca yazılım ürünleri, kablosuz teknolojiler (2G/3G/4G) ve ALL-IP, sabit mobil yakınsama (FMC), yeni nesil şebekeler (NGN) alanlarında analiz ve araştırmalar, ürün planlama, optimizasyon, performans iyileştirme ve pazara uyarlama uygulamalarının yürütülmesi planlanıyor.
Bölgenin birleştiği merkez olacak
Açılış töreninde konuşan Huawei Başkan Yardımcısı Jiang Yafei, “Önümüzdeki dönemde operatör, müşteri ve kurumsal projeler odaklı çalışan 350’den fazla Türk Ar-Ge mühendisi ekibinin oluşturulması için 50 milyon doların üzerinde yatırım yapacağız” dedi. Türkiye’de gerçekleştirilecek Ar-Ge çalışmalarını değerlendiren Huawei Yazılım Başkan Yardımcısı Huang Jian de, “Türkiye’nin kaliteli Ar-Ge kaynakları ile Avrupa, Asya ve Afrika’yı birleştiren coğrafi konumunu kullanarak, Ar-Ge uzmanlığımızı en iyi şekilde sunmayı, sürekli gelişen Ar-Ge stratejimizi uygulamayı, müşterilerimize daha iyi hizmet ve ürünleri zamanında sağlamayı ve Türkiye’deki bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün gelişimini teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi.
ABD, Almanya, Çin, Hindistan, İsveç ve Türkiye olmak üzere dünya çapında 15 Ar-Ge ve 20 inovasyon merkezi bulunan Huawei, çalışanlarının yaklaşık yüzde 46’sını Ar-Ge çalışmalarına dahil ediyor. Her yıl gelirlerinin yüzde 10’dan fazlasını Ar-Ge yatırımı olarak değerlendiren Huawei, bu alanda faaliyet gösterdiği ülkelere istihdam sağlayarak da katkıda bulunuyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi

. Dünyadaki 15. Huawei Ar-Ge merkezi olan Türkiye Ar-Ge Merkezi, Huawei’in ikinci en büyük uluslararası Ar-Ge merkezi olacak. Bu merkez ayrıca Türkiye, Avrupa ve BDT’yi kapsayan Bölgesel Ar-Ge Müdürlüğü olarak konumlandırılacak.
. Huawei Türkiye Ar-Ge merkezinde 3 yıl içinde toplam 350 Türk mühendise iş olanağı sağlanacak. Ayrıca 3 yıl içinde 150 mühendisin de teknik destek merkezinde çalışmaya başlaması planlanıyor. Böylece 3 yıl içinde toplam 500’den fazla Türk mühendis Ar-Ge ve teknik destek merkezlerinde istihdam edilecek. Huawei bu merkezde yeni mezunlar ile sektör profesyonellerine iş olanakları yaratmayı hedefliyor.
. Huawei, Türkiye’deki çalışanlarına, iş ortaklarına ve sektöre, gelecek nesil telekom teknolojileri alanındaki deneyim ve uzmanlığını aktararak, Ar-Ge merkezi için 3 yıl içinde 50 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics