e-toplum 11 ŞUBAT 2013 / 08:29

Hükümetin yazılım ihracatında 2013 yılı hedefi 1 milyar dolar

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gazetemize verdiği özel demeçte, Türkiye’nin 2012 yılındaki ekonomik performansını değerlendirerek 2013 yılı öngörüleri ve 2023 Türkiye vizyonu hakkında bilgi verdi.

2023 yılı için hedeflenen 150 milyar dolarlık hizmet ihracatında bilişimin önemine değinen Çağlayan, Türkiye’nin yazılım ihracatı hedefinin 2013 için 1 milyar dolar, 2023 için 10 milyar dolar olduğunu söyledi.

BThaber’e açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’nin 2012 yılındaki ekonomik performansını değerlendirerek 2013 yılı öngörüleri ve 2023 Türkiye vizyonu hakkında bilgi verdi. 2012 yılının küresel çapta önemli ekonomik ve siyasi dönüşümlerin yaşandığı önemli bir yıl olduğunu dile getiren Zafer Çağlayan, Türkiye’nin ihracatının yüzde 72’sini gerçekleştirdiği Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerinin ekonomik ve siyasi krizlerle boğuşmasının istikrarsız bir ortam meydana getirdiğinin altını çizdi.
Söz konusu bu ülkelerle olan ticari ilişkilerimizin gelişmesine sekte vuran durumun neden olduğu olumsuz havaya rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini ifade eden Çağlayan, Türkiye’nin 2012 yılında gerçekleştirdiği yüzde 13,1’lik ihracat artışıyla Vietnam’ın yüzde 18’lik ihracat artışının ardından ihracatını en hızlı artıran 2. ülke konumunda olduğunu dile getirdi.

Hizmet ihracatında ticaret fazlası 18,3 milyar dolar
Türkiye’nin ihracatında hizmetin önemine değinen Çağlayan, “Bildiğiniz üzere ülkemiz son yıllarda mal ihracatında gösterdiği performansı hizmet ihracatında da göstermeye başladı. Hatta hizmet alanında ticaret fazlası veren bir ülke konumuna ulaştı. 2011 yılında Türkiye 39 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatıyla dünyada 17. sırada yer almayı başardı. Aynı yıl 18,3 milyar dolar tutarında ticaret fazlası verdi” diye konuştu.
Yazılım sektörünün ülkemizin hizmet ihracatı alanında yakaladığı ivmenin önemli bir itici gücü olduğunu ifade eden Çağlayan, ekonomik, ticari ve askeri açıdan son derece stratejik bir değeri olan bilişim sektörünün önümüzdeki dönemin yüksek katma değer yaratan sektörleri arasında yerini koruyacağını ve yazılımın bu alanda önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Geniş iç pazar ve stratejik konum iyi değerlendirilmeli
Türkiye’nin sahip olduğu geniş iç pazarın yanı sıra ülkenin stratejik konumunun da bilişim sanayicileri için önemli ihracat olanakları sunduğuna dikkat çeken Çağlayan, “Yazılım şirketlerimiz hâlihazırda farklı bölgelerin geçidi konumumuzun sağladığı avantajı da kullanarak Almanya ve ABD başta olmak üzere 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyorlar. Diğer yandan Kuzey Afrika, AB, Ortadoğu, Kafkaslar ve Türk Cumhuriyetleri’nden oluşan çevre ülkelerin yazılım ihtiyacı her geçen gün artıyor. Yazılım ihracatçılarımızın bu potansiyeli, bakanlığımızın sunduğu desteklerin de katkısıyla gerçek bir sıçramaya dönüştüreceğine inanıyorum” dedi.

Yazılım ve hizmet alanında mevcut teşvikler
Bakan Çağlayan, hizmet ticaretinin bakanlığın konuları arasına girmesiyle bu alanda kapsamlı destek programlarını gündeme getirdiklerine değindi. Çağlayan, sağlanan desteklere dair şu bilgileri verdi:
“25 Haziran 2012’de yürürlüğe giren 2012/4 Sayılı ‘Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’ ile bilişim şirketlerimize ve sektörel iş birliği kuruluşlarımıza uluslararası pazarlara giriş ve yurt dışı tanıtım faaliyetleri kapsamında çeşit ve miktar bakımından cazip destekler sunmaya başladık. Bu kapsamda yazılım sanayimiz için önemli merkezler olan teknokentlerimizi de destekliyoruz. Bu destekler çerçevesinde teknokentlerimizin yurt dışında açacakları bilişim merkezlerinin yıllık kira giderlerini yüzde 80 oranında, bu merkezlerde çalıştıracakları iki personelin maaşlarını ise yüzde 50 oranında yıllık 600 bin dolara kadar destekliyoruz. Teknokentler bu merkezlerde, üyelerinin silikon vadileriyle bağlantılarını sağlayabilecekler.”
Çağlayan, tüm bu destekler ışığında bakanlık olarak hedeflerini Türkiye’deki bilişim şirketlerinin sahip olduğu potansiyeli yurt dışına tanıtmak ve yazılım ihracatının 2013 yılında 1 milyar dolara, 2023 yılında ise 10 milyar dolara yükseltilmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
Çağlayan, cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı için hedeflenen 150 milyar dolarlık hizmet ihracatında bilişim sektörünün payını artıracağına inandığını söyleyerek sözlerini bitirdi.

E-ticarete ivme kazandıracak yasa tasarısı genel kurulda

27 Aralık 2010’da TBMM’ne sunulmuş olan 1/488 sayılı ‘e-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’ görüşmelerinin meclis alt komisyonlarında tamamlandığını söyleyen Çağlayan, “Konunun şu an genel kurulda ele alınması bekleniyor. Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle e-ticaretin kazanacağı ivme doğrultusunda bilişim sektörü de daha hızlı bir büyüme sürecine girecektir” açıklamasında bulundu.

Bir diğer hedef oyun sektöründen 1 milyar dolar pay almak

Bilişim sektörünün en hızlı gelişen ve en kârlı alt sektörlerinden bir tanesi olan bilgisayar oyunu sektörünün önemine vurgu yapan Zafer Çağlayan, “Yıllık ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaşan oyun sektöründen ülkemizin en az 1 milyar dolar pay almasını öngörüyoruz. Bu kapsamdaki faaliyetleri desteklemek amacıyla bilgisayar oyunlarının pazara giriş giderlerini yüzde 50 oranında ve oyun başına 100 bin dolara kadar destekliyoruz” dedi.
Bu noktada mobil uygulamaların da önemine değinen Çağlayan, “2011 yılında 29 milyar adet uygulama indirildiği ve bunların toplam satış bedelinin 7,3 milyar dolar olduğu, 2015 yılında bu rakamın 36,7 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bakanlığımız, bilişim sektörümüzün bu alanda yapacağı çalışmalara ivme kazandırmak amacıyla Türkiye’de üretilen ve satışı yapılan her bir uygulamanın komisyon giderlerini yüzde 50 oranında ve 50 bin dolara kadar destek sağlıyor. Ayrıca bilişim sektöründe yeni başlayan şirketlerin kurumsallaşmalarını sağlamak üzere alacakları danışmanlık hizmetleri yüzde 50 oranında ve 200 bin dolara kadar destekleniyor” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:908
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN