e-toplum 19 ARALIK 2010 / 18:00

IBM ve ODTÜ akıllı toplum güvenliği için bir arada

Akıllı Toplum Güvenliği Laboratuvarı Ankara’da açıldı.
IBM ve ODTÜ işbirliğinde hayata geçirilen Akıllı Toplum Güvenliği Laboratuvarı açılışı ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde 9 Aralık’ta gerçekleştirilen imza töreniyle yapıldı. Açılış töreninde ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, IBM Danışmanlık Hizmetleri Kamu Sektörü Lideri Giovanni Aliverti, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Adnan Yazıcı ve IBM Orta ve Doğu Avrupa ve Türkiye Üniversite İlişkileri Lideri Jale Akyel yaptı.
IBM ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü işbirliğinde oluşturulan Akıllı Toplum Güvenliği Laboratuvarı, toplum ve çevre güvenliği ile ilintili olarak karşılaşılabilecek olağanüstü durumlara yanıt verme amacıyla akıllı sistemler geliştirmek için araştırmalar ve prototipler üreterek toplum güvenliğini iyileştirmeyi amaçlıyor.
ODTÜ yerleşkesindeki laboratuvar ODTÜ’nün araştırma yetenekleriyle IBM’in saha deneyimini birleştirerek, yenilikçi yaklaşımlar ve metodolojilerle kamu güvenliğini iyileştirmeye yönelik çalışmalar için bir zemin oluşturacak. Akıllı Toplum Güvenliği Laboratuvarı’nda IBM ve ODTÜ’nün ortak araştırma sonuçlarının gerçek dünyada uygulanabilirliği ve ölçeklenebilirliği de test edilecek.
Laboratuvarda; semantik görüntü işleme, çokluortam, veri madenciliği, kablosuz sensör ağları, dağıtık ortamlarda veri işleme, bilgi tabanlı sistemler gibi konularda daha akıllı toplum güvenliği sağlamaya yönelik Ar-Ge çalışmalarının yapılması hedefleniyor.
Açılış töreninde bir konuşma yapan ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar üniversite-endüstri işbirliğine vurgu yaparak, ODTÜ’nün etkin araştırma gücü ile IBM’in uygulama birikimlerinin biraraya geleceği bu laboratuvarın üniversite-endüstri işbirliğine iyi bir örnek teşkil ettiğini ve bu işbirliğinin oluşturulmasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Acar, “Özellikle teorik bilginin gerçek hayatta uygulanabilirliğini görmek öğrenciler için çok büyük önem taşıyor, öğrenme sürecini hızlandırıp, kalıcı bir bilgiye dönüşmesini sağlıyor. Temennimiz bu tür işbirliklerinin artması ve gerçek dünya problemleri üzerinde araştırma ve çözümlerin ülkenin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmasıdır” diye konuştu.
Laboratuvarın IBM tarafında koordinatörlüğünü üstlenen IBM Danışmanlık Hizmetleri Kamu Sektörü Lideri Giovanni Aliverti ise şunları söyledi: “Tüm dünyadaki küresel konum belirleme sistemleri, kameralar, telsiz frekansı etiketleri ve bütünleşik iletişimden beslenen analitik bilgilerden güç almayı hedefliyor. Akıllı ulaşım, akıllı gıda, akıllı enerji, akıllı su ve benzeri alanlarda değer katan bu tür sistemler ve çözümlerin toplum güvenliğinin iyileştirilmesi alanında da geliştirilmesi son derece önemlidir. Toplum güvenliği, akıllı dünya, akıllı şehir, akıllı toplum kavramlarının vazgeçilmez bileşenidir. İşte bu nedenle ODTÜ ve IBM işbirliği ile faaliyetine başlayan laboratuvarın çok önemli bir rol üstleneceğine inanıyorum.”
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Adnan Yazıcı laboratuvar hakkında bilgi vererek, ”Laboratuvarımızdaki görüntü analizi, çokluortam sistemleri ve semantik bilgi işleme araştırmalarının daha akıllı toplum güvenliği çalışmalarını özendireceğini düşünüyor ve bundan büyük heyecan duyuyoruz. Teknolojideki ilerlemeler sayesinde otomatik olarak olayları tespit edip değerlendirerek bunlara anında yanıt veren, sürekli topladığı bilgileri analiz ederek gerçek zamanda çözüm öneren bilgiye dayalı sistemlerin kullanımı ile toplum güvenliğinin daha etkin sağlanması hedeflenmektedir” dedi.
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics