e-toplum 27 MAYIS 2013 / 08:06

İHA, gazeteci oldu

ABD’de Missouri Üniversitesi, insansız hava araçlarını, gazetecilik adına resim, bilgi, video toplamak için kullanmaya başladı. Üniversite’nin “Bilim Gazeteciliği” bölümünde, dört pervaneli ufak İHA’ların, gazetecilerin ulaşamayacağı yerlere hızla ve kolayca gidip oralardan nasıl bilgi toplayabileceği, ders şeklinde tasarlandı. Bilimsel Araştırma Gazeteciliği öğrencilerine önce, İHA nasıl kullanılır öğretiliyor. Sonra, bunlara kamera takarak nasıl görsel habercilik yapacakları...
Bir televizyon ekibini helikoptere koyarak alakasız bir yerde çekim yaptırmaya göndermek; zaman, para, lojistik, insan kaynağı operasyonu demek. Oysa bir İHA’yı orada uçurarak film çektirmek sıfıra yakın maliyet. Üstelik, İHA’yı yerden yöneten kişi, İHA’nın daha nerelere gideceğine ekrandan bakarak karar veriyor. Bundan daha kolay ve mükemmel bir görsel veri toplama yöntemi olabilir mi?
Uçup giderek Missouri kırsalındaki otlak yangınlarını videoya aldılar.
Tarlalarda denenen tohumların nasıl boy verdiğini (veya dökülüp solduğunu) gösterdiler. Kuş sürüsünün arasına dalıp onlarla uçtular.
Gazeteciliğe müthiş bir kolaylık sağlayacak bu yenilikçilikle hemen Güney Koreli ve Pakistanlı gazeteciler ilgilendi. İki ülke de güvenlik sorunları yüzünden diken üstünde yaşıyor. İnsan gazeteciyi olay yerine göndermek yerine, robotunu göndermek, oh ne rahat!
Missouri sayesinde İngilizceye “drone journalist” sözcüğü giriverdi. “Drone,” İHA’nın minyatür helikopterimsi türüne takılan isim. “İri arı” demek.
Teknoloji, gazetecilikte bazı kapıları kaparken (gazete iflasları...) bazı kapıları açıyor işte.
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics