e-toplum 25 EYLÜL 2011 / 14:13

İlanla casus aranıyor

İngiliz iç istihbarat örgütü MI5, yanda gördüğünüz QR ilanıyla casus arıyor. Burada ilginç olan, her zaman gizlilik ve görünmezlik üzerine kurulu takıntılı ve titiz bir tavrı olan bir kurumun, uluorta ve QR ile eleman araması.
QR kullanan okurlarımız vardır nasıl olsa, baksınlar bakalım, belki orada işlerine yarayacak bir iş çıkabilir onlara?
Ancak sanırım, bu casusluk işleri de “eskisi” gibi değil artık. Yeni casusları, yeni döneme uygun yeni görevler bekliyor. Örneğin, İngiltere Eğitim Bakanı açıkça şöyle dedi: “Okullardaki İslami fanatikleri izlemek üzere eski MI5 casuslarını görevlendiriyoruz. Bunlar, okullarda görevli gibi çalışacak ve İslami fanatizme göz kulak olacaklar.”
7 Temmuz 2005’te İngiliz vatandaşı teröristlerin, Londra’nın ortasında dört değişik yerde aynı sıralarda bombalar patlatmasınının travmasını İngiltere atlatamadı. Amerikalıların 9/11’i varsa İngilizlerin de 7/7’si var. (Madrid’in merkez tren istasyonu Atocha’daki saldırıyı da İspanyollar 11/M olarak hatırlıyor: 11 Mart 2004. Biz, 20 Kasım 2003’te HSBC ve İngiliz Konsolosluğu saldırısını “gün” olarak hatırlıyor muyuz?)
Konumuza dönersek... MI5, gelecek yıl Londra’da yapılacak olan yaz olimpiyatlarına da şimdiden hazırlanıyor. Gazetelere kadar yansıyan hebrlere göre MI5, olimpiyatlar sırasında “telefon dinleme” amacıyla bolca eleman istihdam edecekmiş. Bu amaçla özellikle yabancı dil bilen elemanlara ihtiyacı varmış. Böyle bir göreve talip olanların yapacağı iş basit: MI5 web sitesinde “açık poziyonlar”ı tıklayacak. Buradan Yabancı Dil Birimi Analizcisi (bu işi cidden yapmak isteyen okurlarımıza hayatı kolaylaştırmak amacıyla: Foreign Language Unit Language Analyst) noktasını tıklayacak. Başlangıç maaşı yılda 24,750 Sterlin. Bizim parayla 75 bin Lira eder. Ayda 6 bin Lira kadar.
Böyle bir iş için önce elbette testlerden geçmek gerekecek. Sonra “onlar” sizin hakkınızda araştırma yapacak. 6 ay sonra işe girip giremeyeceğiniz belli olacak.
Daily Express gazetesinin haberine göre en çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika Arapçası bilenlerin şansı yüksek. Yemen, Cezayir, Lübnan, Suriye ve Kuveyt şiveleri önemli... Ha, bu arada, MI5 telefon dinlemeleri tamamen yasal.
ETİKETLER : Sayı:839

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics