e-toplum 05 AĞUSTOS 2011 / 11:49

İlk Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Haziran ayı içerisinde açıklanan yeni Bakanlar Kurulu yapısıyla birlikte oluşturulan Bakan Yardımcılığı görevine ilk atama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan geldi.
İcracı bakanlıkların her birinde yer alacak olan bakan yardımcılığı görevine atamalar milletvekilleri dışında özel sektörden ve uzmanlar arasından yapılabiliyor. Bu kapsamda Bakan Yardımcılığı görevine ilk ataması yapılan bakanlık Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı olacak.
Nihat Ergün tarafından bakan yardımcılığına getirilmek üzere atama kararnamesi Başbakanlığa gönderilen Teknobil Yönetim Kurulu Başkanı Davut Kavranoğlu Başbakanlık tarafından atama kararnamesi onaylanınca görevine başlayacak.

Prof.Dr. Davut Kavranoğlu kimdir?
Teknobil Yönetim Kurulu Başkanı Kavranoğlu, bilişim sektörünün de yakından tanıdığı bir isim. 1962 Rize doğumlu olan Kavranoğlu evli ve 7 çocuk babası.
Ortaokul ve liseyi İstanbul Suadiye Lisesi’nde okuyan Kavranoğlu, 1984 yılı yaz döneminde İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden fakülte ikincisi olarak mezun oldu. California Institute of Technology’de (Caltech, Pasadena, CA) 1986 yılında master ve 1989 yılında doktorasını elektronik mühendisliği alanında tamamladı. Doktoradan sonra Suudi Arabistan’da bulunan King Fahd University of Petroleum and Minerals’da 1989 yılında yardımcı doçent, 1993 yılında doçent oldu.
2006-2007 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde doçent olarak kısmi statüde görev yaptı. Ağustos 2009’dan itibaren Yalova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Profesör olarak atandı. Profesör Kavranoğlu’nun yayınlanmış çok sayıda makale ve diğer yayınları bulunuyor.
Kavranoğlu, 1997-2009 yılları arasında mobil, uydu haberleşmesi, GPS teknolojileri ve Internet uygulamaları konusunda teknoloji geliştiren, üreten şirketler kurdu ve yönetti.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics