e-toplum 29 ARALIK 2014 / 11:16

İlk gündem maddesi; güvenlik

2006 yılından bu yana bilişim dünyasının farklı konularını iş dünyasına aktaran Teknoloji Platformları, 2015 yılında değişen ismi ve yenilenen konsepti ile katılımcılarını ağırlayacak.

Bu toplantıları önceki konseptten farklı kılan temel unsuru, düzenlenecek workshop’lar olarak gösteren Bilişim Zirvesi Etkinlik Genel Müdürü Neslihan Aksun, 30 Ocak’ta Güvenlik Teknoloji Platformu ile bu yeni yapının ilk örneğini paylaşacaklarını söyledi. Atölye çalışmalarına ağırlık verilecek Teknoloji Platformları, bu yönüyle uygulamalı çalışmalara ev sahipliği yapacak. Öncelik İstanbul ve buna ek olarak, Ankara’da ‘Kamuda BT Yönetimi’ platformunun düzenlenmesi de amaçlanıyor.

Teknoloji Platformları’nın BThaber gazetesi ile işbirliği içinde hayata geçmeyi sürdüreceğini de hatırlatan Neslihan Aksun, “İçerik çalışması adına BThaber yayın ekibi bize destek verdiği gibi, etkinlik esnasında da yanımızda oluyor. Öncesinde de BThaber gazetesinde yayınlanmak üzere bir dosya hazırlanıyor” detayını paylaştı.

2015 yılına ‘güvenlik’ odaklı Teknoloji Platformu ile başlanacak ve Nisan ayı sonuna kadar 24 Şubat’ta Bilgi ve Doküman Yönetimi Platformu’nu takiben, Finans ve Bankacılıkta Dijital İnovasyon, Biyometri ve Güvenlik, Büyük Veri - Hibrit Bulut ve Sanallaştırma Platformu gibi başlıklarda da toplantılar düzenlenecek. Toplantının katılımcı kitlesinin, ilk toplantı olan “Güvenlik” platfomunu örnek göstererek bu başlıkta güncel bilgi edinmek isteyen şirketler olacağını söyleyen Aksun, etkinlik sponsoru bilişim güvenliği şirketlerinin de sadece bu başlıkta bilgi edinmek isteyen reel sektör şirketlerine seslenme imkanı bulacağına işaret etti.

Güvenlik platformu: İtibarınızı kaybetmeyin!

Artık her andan haberdar olunan, her bireyin kendini ifade etme fırsatı bulduğu, ortak akıl yürüttüğü bir ortamda iş hayatında itibarı korumak adına hiçbir şey saklamak mümkün değil. Bu sebeple itibar yaratmak ve itibarı korumak en önemli marka stratejilerinden biri haline geldi. Dünyanın en önemli şirketlerinin sürekli maruz kaldığı gelişmiş, ısrarlı ve organize saldırılar (APT), saldırılara doğrudan müdahale edecek strateji ya da ekiplerin olmaması, gelişen sosyal mühendislik teknikleri ve DDoS saldırıları itibarı yok etmek üzere hiç durmadan gerçekleşiyor. Saldırılar hiçbir zaman azalmıyor, aksine güvenlik zafiyeti yaşayan kurumların sayısı artıyor.

Güvenliğin artık bilinen kalıpların dışına çıktığını, bu ilk Teknoloji Platformu toplantısında tam da bu gerçeği ortaya koymak istediklerini ifade eden Aksun, şu detayları verdi:

“Risklerin hep bir adım önünde olmaları için reel sektör şirketlerini bilgilendirme platformu olma önceliği ile ilerliyoruz. Güncel saldırıları ele alırken, ‘Damdan Düşenler’ isimli bir bölümümüz olacak. Burada bir veya birkaç kez saldırıya maruz kalmış şirketlerin hikayeleri ele alınacak. Güvenlik başlıklı bu toplantımıza özel bir konsept olarak, olağan toplantı formatından farklı bir yapıda katılımcıları bir araya getireceğiz. Diğer toplantılarda da farklı formatları hayata geçirip, standart yapıların dışında konseptleri katılımcılarla buluşturacağız. Katılımcıların oturma düzeninden kurguya kadar, birçok başlıkta bu farklılığı ortaya koyacağız. Örneğin ‘atölye’ çalışmaları kapsamında şirketler,  uygulamalı çalışmalar yapacak, Bilişim Zirvesi ‘14’te sunumları yakından takip edilen güvenlik sektörü temsilci ve sözcüleri  ile bir araya gelecek, bilgi aktarımı ve tecrübe paylaşımı yapacak.”

Güvenlik, artık bildiğinizden çok daha fazlası

2015 yılının ilk toplantısı için reel sektör şirketleri ile bağlantı kurmak, çalışmanın en önemli noktası. Bu konuda iş dünyasına dair sahip oldukları geniş ve güncel veri tabanından yararlandıklarını söyleyen Aksun’un dikkat çektiği gibi, güvenlik konusu artık tüm sektörlerde her ölçekte şirketin birincil önceliği. Bu başlıkta güncel ve farklı noktalara dokunan içeriklerin paylaşılacağı toplantı konusunda farklı pazarlama aktivitelerini, sosyal medya da dahil olmak üzere birçok farklı platformlarda tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarını hayata geçireceklerinin altını çizen Aksun şu eklemeyi yapmayı ihmal etmedi: “Gerek reel sektörün gerekse bilişim güvenliği şirketlerinin farklı bir konseptle bu güncel konuya yönelik bir buluşma istediğini görüyorduk. İlk toplantımızla birlikte, tüm bu tarafları İstanbul’da iş dünyasının kalbinin attığı merkez noktalarda bir araya getireceğiz.”

Çocuklar zirvede buluşacak

Bu yeni buluşmaların, Teknoloji Platformları’nın önceki toplantılardan farklı bir diğer özelliği de, etkinlik konusu fark etmeksizin tüm toplantılarda yerini alacak bir başlığa, ‘yeşil BT’ye ev sahipliği yapacak olması. Bunu ilk olarak ‘güvelik’ toplantısında hayata geçireceklerini, ama asıl hedefin tüm Teknoloji Platformları’nda bu konuyu ele almak olduğunu vurgulayan Bilişim Zirvesi Etkinlik Genel Müdür Yardımcısı Talar Süslü, “Yıllardır teknoloji başlığında birçok konuyu ilk ele alan, konuşan ve konuşturan platformlara imza attığımız için bunu da yapmamız gerektiğine inanıyoruz” yorumunu yaptı.  Bu özel bölümün tüm Teknoloji Platformları’nda yerini alması bekleniyor. “Hatta içerdiği geniş kapsam ışığında, sırf bu başlıkta ayrı bir platform toplantısı yapmamız bile gündeme gelebilir” diyen Talar Süslü’ye göre, bu konuda bilinç var. Ama farkındalığı daha da geliştirmek gerektiği, bu konuya ağırlık vermek adına yöntemleri ve başarı hikayelerini paylaşmak gerektiği açık. Talar Süslü, yine bir ilki gerçekleştirecekleri yeni etkinlik konsepti hakkında da şunları söyledi:

“13 yıldır BTvizyon etkinliklerini düzenliyoruz. 2015 yılında Bilişim Zirvesi’ni 15’inci kez katılımcılarla buluşturacağız. Her zaman tüm tarafları bilgilendirme misyonu ile ilerledik. Şimdi ise gündemimiz çocuklar. Yeni projemiz çocuklarla ilgili olacak. ‘Teknolojiye doğanlar ve teknolojiye doyanlar yaklaşımımız’ paralelinde, çocuklarla ilgili ve çocuklar için bir Bilişim Zirvesi düzenleyeceğiz.”
ETİKETLER : 1002

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics