e-toplum 28 OCAK 2013 / 08:04

İnovasyona uygulama gerek

Eddie Gandelman, erkek tuvaletlerindeki pisuvarları, bitki sulamak amacıyla yeniden tasarladı: İdrardaki sodyum ve asit filtre edilecek. Geriye kalan sıvı, bitkinin besini olacak.
Tasarımı gören herkes heyecanlandı. Aman ne yeşil çözüm! Ne kadar yenilikçi! Şimdiye kadar nasıl düşünmedik?
Popüler bilim ve mimarlık dergileri, bloglar, twitter gibi en hızlı ileti kanalları hop diye konuyu sahiplendi. Yani aslında fikir pek yeni sayılmazdı: İsveç’te 135 bin pisuvarda idrar ayrıştırılarak bostan sulamada kullanılıyordu. Çin’de benzer uygulamalar vardı, falan...
Yine de yenilikçi olan, pisuvarın hemen üzerine bir bitki dikerek, arındırılmış idrarla bunları sulamaktı.
Eddie Bey bu Zihni Sinir Procesi’yle heyecan yarattığında yıl 2011’di. Sonra 2012 oldu. Şimdi 2013’e geldik. Ve maalesef, proce hala gerçekleşmeyi bekliyor.
Nedeni: Astarı, yüzünden pahalıymış.
Eddie Bey, yenilikçi pisuvarı için bekleyedursun, boş durmadı, bir çay demleme cihazı “icat etti.”
Çay dediysek, poşet çay kullanıyor. (Zaten, “oralarda” bizdeki gibi çayı ancak “buralılar” yapar.)
Sıcak suyu termosa koyunuz. İçine poşeti koyunuz. Poşetin ucu bir zincire bağlı olacak. Zincir, termosun çevir düğmesine bağlı. Bunu saat gibi kurunuz. O, çıt-çıt-çıt diye geriye sararken sizin poşeti de termosun üst kısmına doğru çıkartsın. Poşet, kaç dakika içerde kalsın (“çay demlensin!”) diyorsanız, o kadar kalıyor... İşte otomatik demlengeç.
Eddie Bey, şimdi de bu tasarımını gerçekleştirecek beyaz atlı melek yatırımcısını bekliyor.
ETİKETLER : Sayı:906
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN