e-toplum 28 MART 2010 / 18:00

Intel’den araştırmaya destek

Intel, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdullah Atalar’ın katılımı ile gerçekleştirdiği basın toplantısında akademik araştırmalara yönelik yeni işbirliği projelerini açıkladı.
Basın toplantısının açılışında konuşan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı olarak Ar-Ge, teknoloji ve katma değerli hizmetlere verdikleri desteği hiçbir zaman esirgemediklerini dile getirdi. Korkmaz, “Uluslararası güçlü bir ekonomi olmak için teknoloji konusunda çok daha fazla yol katetmeye layık bir ülkeyiz” dedi. Korkmaz, “Intel, söz konusu projeler ile; sektör – üniversite işbirliğine örnek teşkil eden bir çalışmaya imza atmıştır. Stratejik, katma değeri yüksek Ar-Ge yatırımlarının önünün açılması ve fikri mülkiyet haklarının korunması konuları Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak öncelikli gündem maddelerimiz arasında yer almaktadır.  İleri seviye teknoloji destek hizmetlerinin ülkemizde sağlanması ve hizmet ihracının artırılması için önemli çalışmalar yürütmekteyiz” şeklinde konuştu.
Üç ayrı projeye destek veriliyor
Basın toplantısı ve imza töreninde konuşan Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Intel’in Türkiye’de ve dünyada bilim ve teknolojinin gelişmesine büyük yatırımlar yaptığını vurguladı. Teknolojik gelişimin sağlanması için her zaman üniversitelerle yakın temas ve işbirliği içinde olduklarını anlatan Ertem, Orta Doğu ve Bilkent Üniversiteleri’ndeki bu iki projenin bilim ve teknolojide önemli bir sıçrama yaratacağına, bilim dünyasında Türkiye’nin adını duyuracağına inandığını kaydetti. Ertem, ODTÜ MEMS Araştırma Merkezi’ne yaptıkları yatırımla Türkiye’de bir “ilk”e de imza attıklarını belirtti.
Intel, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde 3 ayrı projeye destek veriyor. ODTÜ MEMS Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne 2.5 milyon dolarlık ekipman bağışlayan Intel, destek vereceği 2 ayrı bilimsel araştırmayla da üniversitelerle işbirliğini güçlendiriyor.
Intel, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi ile iki önemli araştırma projesinin hayata geçirilmesi için de destek verecek. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, ODTU Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde gerçekleştirilecek Enerji Verimliliği Projesi ve ODTÜ MEMS’e yaptığı ekipman yatırımından dolayı Intel’e teşekkür etti. Acar, bu işbirliğinin Intel’le ortak çalışmalarında yeni bir adım ve gelecekte ülkemizde farklı Ar-Ge projelerinin başlatılmasına vesile olmasını diledi.
Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdullah Atalar da konuşmasında ilk kez Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Erdal Arıkan tarafından keşfedilen ve bugün dünya çapında birçok araştırmaya konu olan Kutupsal Kodlama Projesi’ne verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti. Projenin yüksek riskli bir temel araştırma projesi olduğuna dikkat çeken Atalar, kanıtlanmış düşünceyi pratik uygulamaya dönüştürmeyi amaçladıklarını, hedeflerinin bu çalışma sonucunda patent almak olduğunu kaydetti.
Konuşmaların ardından Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Orta Doğu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdullah Atalar, işbirliği anlaşmalarını imzaladılar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics