e-toplum 11 ARALIK 2011 / 13:31

Intel, FATİH’le ilgileniyor

Geleneksel Intel Teknoloji Konferansları 2011’in üçüncüsü 6 Aralık’ta Ankara’da düzenlendi. Intel Teknoloji Konferansları etkinliğine Intel’in kanal program üyelerinin yanı sıra bilişim, telekomünikasyon ve finans başta olmak üzere çok çeşitli sektörlerden temsilci ve profesyoneller katıldı.
Etkinlikte Intel’in vizyon ve hedefleri hakkında bilgi vermek amacıyla basın mensuplarıyla bir araya gelen Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “FATİH Projesinin bir parçası olmak istediklerini söyleyerek, “İş ortaklarımızla beraber bu konuda çalışıyoruz. FATİH Projesi bir donanım projesi değil, bir çözüm, dönüşüm projesi” dedi.
2003 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığına destek olmaya çalıştıklarını anlatan Aydın, bu süreden beri Intel’in öğretmenlere yönelik eğitim programının devam ettiğini, 175 bin öğretmenin eğitildiğini kaydetti. Aydın bu birikimlerini FATİH Projesinde kullanmak istediklerini kaydetti.

Türkiye’nin güven endeksi yüksek
Aydın, Avrupa’daki borç krizine karşı Türkiye ekonomisinin güçlü bir duruş sergilediğini ifade ederek, Türkiye’nin Tüketici Güven Endeksinin yüzde 80 ila 90’lar arasında olmasının bunun en net göstergesi olduğunu vurguladı. Türkiye’de satılan bilgisayarların yüzde 75’inin mobil, yüzde 25’inin ise masaüstü bilgisayar olduğunu belirten Aydın, “Görüldüğü gibi pazar mobil bilgisayar tarafına kaymış durumda. Pazarın yüzde 67’sini tüketiciler, yüzde 17’sini KOBİ’ler, geri kalanını da kurumsal müşteriler oluşturuyor. Türkiye pazarının büyüme rakamlarına bakıldığında geleneksel olarak büyüme yüzde 20’lerin üzerinde. Yani çok hızlı büyüyen bir pazar söz konusu” şeklinde konuştu. Aydın, Beş yıl sonra dünya genelinde e-devlet hizmetleri kullanılarak 116 milyar dolardan fazla tasarruf elde edilmesinin planlandığını kaydetti.
ETİKETLER : Sayı:849

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics