e-toplum 20 ŞUBAT 2011 / 18:00

İnternet kullanıcısının derdine derman

Güvenli İnternet Çağrı Merkezi faaliyete geçti.
Erzincan’da düzenlenen bir dizi etkinliğe katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İnternet Kurulu tarafından hayata geçirilen “Güvenli İnternet Çağrı Merkezi”nin açılışını yaptı. Erzincan Bilişim Merkezi’nde 11 kişi ile faaliyet gösterecek olan çağrı merkezi, 30 milyona yakın internet kullanıcısına 444 5 446 numaralı telefondan hizmet verecek.
Çağrı merkezinin açılışında konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, güvenli internet ile ilgili hizmetlerin yeni verilmeye başlandığını ifade ederek, Güvenli İnternet Çağrı Merkezi’nin bir ‘ilk’i gerçekleştirdiğini söyledi. Bakan Yıldırım şöyle devam etti: “Burası, ülkemizde internet kullanacak 30 milyondan fazla vatandaşımızın derdine derman, sorunlarına, sorularına cevap olacak. Burası önemli bir sosyal sorumluluk merkezi. Burada çalışacak arkadaşlar titiz bir eğitimden geçiriliyor. İnterneti kullanırken acaba internetin olumsuzluklarından, kullanıcıların, annelerin ve babaların, onların çocuklarının geleceği ile ilgili endişelerinden nasıl emin olabilirler? İstenmeyen bazı mesajları nasıl önleyebilirler? Hakkınızda asılsız bir haber çıktı, yorumlar yapıldı, burada hukuki haklarınız nedir? Sahtecilik olmaması için bilgilerinizin, kişisel verilerinizin başkaları tarafından elde edilip, sizi mağdur edecek iş ve işlemler yapılmaması için nelere dikkat edeceksiniz? Burası tüm bu sorulara cevap bulan, cevaplayan, 7/24 hizmet veren bir merkez olacak.”

Çağrı merkezi sektörü yüzde 16 büyüdü
Yıldırım, “Çağrı merkezlerinin dünyada 340 milyar dolar pazar büyüklüğü var. Dünyada 124 bin çağrı merkezi var. Fiilen 11 milyonun üzerinde çalışanı var. Koltuk sayısı da 9 milyon. Dünyada birçok sektör küçülüyor. Ama çağrı merkezinin yıllık ortalama büyümesi yüzde 13 oranında. Pazar büyüklüğü Türkiye’de şu anda 1,4 milyar dolara yükselmiş durumda. Binden fazla büyük ve küçük ölçekli çağrı merkezi, 34 bin koltuk ve 40 bin çalışan var. Türkiye’deki büyüme oranı dünyadan 4 puan daha fazla, yüzde 16 seviyesinde. Beş yıl içerisinde bu sektörde çalışan insan sayısı 85 bini geçecek” şeklinde konuştu.

Erzincan Bilişim Akademisi açıldı
Yıldırım; Microsoft Türkiye, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) birlikte yürüttüğü “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi kapsamında kurulan Erzincan Bilişim Akademisi’nin açılış törenine de katıldı. Akademide bilgisayar okuryazarlığı, internet güvenliği, yazılım geliştirme ve web tasarımı gibi eğitimler verilecek.
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Erzincan Bilişim Akademisi’nin önemli bir adım olduğunu belirtti. “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesiyle bugüne kadar bin 100 genç ve gönüllü eğitimcinin, yüz yüze verdiği eğitimler sonucunda 130 bin kişiye bilgisayar okuryazarlığını öğretildiğini ifade eden Özmen, “Bu merkezde, program dahilinde bilgisayar okuryazarlığı, internet güvenliği, yazılım geliştirme ve web tasarımı gibi eğitimler verilecek. Hedefimiz; Türkiye çapında eğitmen sayısını artırarak, bu 130 bin sayısını çok daha yükseklere taşımak” dedi.

2015’e kadar sayısal yayıncılığa geçilecek

Erzincan’da düzenlenen Türkiye Sayısal Yayıncılık Ve İletişim Teknolojileri Zirvesi’ne katılan Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada 2015 yılına kadar herkesin sayısal yayına geçeceğini açıkladı. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Türkiye’nin sayısal yayına geçiş planını hazırladığını ifade eden Yıldırım, “Antenlerden çanak antenlere geçildi. Acaba bu doğru mu? Yoksa bunun dışında başka görsel kirliliği olmayan, hem kontrolsüz içerik neşriyatı yapmayan sistemler var mı? 2015 yılına kadar, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin kararı uyarınca herkes sayısal yayına geçecek. Yani bir frekans aralığı var. Şu anda analog dediğimiz bu frekans aralığı terk edilecek, daha fazla sıkıştırılarak daha kaliteli yayın yapılacak. RTÜK Kanunu’ndaki düzenlemeyle bu engeller kalkacak. Tabi bütün vericiler ve bunlara aitaltyapılar da elden geçirilip yenilenecek” şeklinde konuştu.
BTK Başkanı Tayfun Acarer de, bugün bilgi teknolojileri, iletişim ve yayıncılıkla ilgili en güncel konunun yakınsama olduğunu, çünkü son yıllarda iletişim içerik ve yayıncılığının birbirinden ayrılmaz birer unsur haline geldiğini söyledi. Sayısal yayıncılıkla ilgili sadece verici ve yayın sistemlerinde değil, evlerdeki pasif anten konumunda olan ve televizyon olarak tanımlanan alıcılarda da çok ciddi fonksiyon farklılıkları meydana geleceğine dikkati çeken Acarer, “İnanıyorum ki, birkaç yıl sonra bilgisayar, televizyon alıcıları, dizüstü bilgisayar gibi kavramlar ortadan kalkacak. Bunların tüm işlevlerini yerine getirecek yeni cihazlar yaşantımıza girecek” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:809

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics