e-toplum 21 OCAK 2013 / 08:04

İnternet özgürlüğü 2013

Geçen yıl, internet denetimine yönelik yasa tasarıları ABD’den kaynaklandı. Telif haklarını korumayı öngören PIPA ve SOPA, yasalaşamadı. Ama mutlaka başka bir biçimde ve zamanda benzerleri ortaya çıkacaktır. ACTA’yı Avrupa Parlamentosu reddetti. Ama ABD’de “öldüğüne” dair bir bilgi henüz yok.
Siber İstihbarat Paylaşımı ve Korunması Yasası (CISPA) ise, Temsilciler Meclisi’nde 168 hayıra karşı, 248 evetle kabul edildi. CISPA, her türlü elektronik iletişime ait bilgileri, Amerikan Hükümeti’nin izlemesine izin veriyordu. Siber tehdit denilen, tanımı zor ve belirsiz, ama somut bir gerçek olan bir “tehdit”le baş edebilmek amacıyla hükümet aklına gelecek her türlü  önlemi alacaktı. Bu durumda, kişisel özgürlükler, düşünce ve ifade özgürlüğü feda edilebilirdi.
Ama Senato, tasarıyı iki kez reddetti. Geçen 14 Kasım’da Senato, “Bu tasarıyı artık gündemden düşürelim” önergesini oyladı. 45 Demokrat Senatör “Evet, düşürelim” derken, 42 Cumhuriyetçi Senatör “Hayır, devam edelim”  dedi. Sonuçta, kıl payı ile 51 evet, 47 hayırla CISPA da kabul görmedi. (Oylamada 4 Cumhuriyetçi ve 2 bağımsız evet dediler. 5 Demokrat ise önerge aleyhinde oy kullandı).
Bu karar, Amerikan Yönetimi’ni zora sokuyor. Çünkü, Utah kırsalında
2011 Ocak ayından bu yana bir istihbarat tesisi inşaatı sürüyor. Ulusal Güvenlik Kurumu’nun yöneteceği, ülkenin en büyük ve en teknolojik istihbarat merkezi olacak. Sadece ABD kaynaklı değil, “bütün dünya”nın iletişimini izleyebilecek.
Şöyle büyük: Merkezin veri depolama kapasitesi, byte cinsinden, “yottabyte” olarak tanımlanıyor (10 üstü 24). Yani, 24 sıfırlı.
1.5 milyar dolara mal olacak bu kadar muazzam bir tesis “boşuna” yapılmıyor. Bu tesisi işletmek için yasa lazım. Amerikan Yönetimi, bu yasayı şu ya da bu şekilde tekrar hazırlayıp Kongre’ye sunacak.
Bitmedi... Bir de FISA var: Yabancı İstihbarat İzleme Yasası (Foreign Intelligence Survaillance Act). 1978’de Soğuk Savaş döneminde yabancı istihbaratı izlemek amacıyla çıkartılan bu yasa, 9/11 olayından sonra iç güvenlik yasalarıyla güçlendirildi. Soğuk Savaş bittiği için, bu sefer de çevrimiçi istihbaratı izlemek için Amerikan Yönetimi geniş yetkilerle donatıldı. İşin içine her türlü çevrimiçi ileti girince, “Tweet, anayasal hak değildir, ama statü güncelleme, e-posta anayasal haktır” gibi acaip tartışmalar çıktı. Yasanın yürürlükte kalması için 31 Aralık son gündü. Meclis, apar topar 373 oyla “yasa sürsün” dedi. Sadece 29 üye karşı çıktı: Amerikan Yönetimi çevrimiçi iletimi istediği gibi izlemeye devam edecek.
ETİKETLER : Sayı:905

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics