e-toplum 25 MART 2012 / 12:05

İş yapış hızında ‘rekor’ gerek

NetApp İnovasyon Zirvesi 2012 “Büyük Düşünenler Buluşuyor” etkinliğinde ‘büyük veri’ ve ‘bulut bilişim’ çözümlerinin iş dünyasındaki rolü detaylarıyla ele alındı. Sektörü 20 Mart’ta Swissotel’de ikinci kez biraraya getiren etkinlik, Cisco, Citrix, Commvault, Fujitsu, IBM gibi dünya devleri ile Datamarket, Datacore, Matris Net Vizyon, Oytek, Prolink, Sürat Teknoloji ve Tara Sistem gibi NetApp’ın uluslararası ve yerel iş ortaklarını da buluşturdu.
Etkinliğin açılış konuşmasını NetApp Türkiye Ülke Müdürü Behçet Yumrukçallı yaptı. İlk zirveden ikinciye kadar geçen dönemde gerek sektör gerekse NetApp özelinde yaşanan gelişmeleri de özetleyen Yumrukçallı, şunları söyledi:
“Sektörde küresel liderliğimiz devam ederken, insan kaynağımız, nakit kaynaklarımız ve büyümemiz de artıyor. 2011 yılını, Nisan ayında kapatacağımız bilançoda yüzde 21 büyüme ile tamamlayacağız. Genel olarak bütçeler gerilerken, iş yapış hızının artması gerekiyor, performans ve verimliliğin önemi artıyor, eğilimler de değişiyor. Performans, verimlilik ve son olarak da ölçeklenebilir mimariler oluşturmak gerekiyor, ama bu sadece veri depolama ile olmaz. Biz de Cisco ile, bulut mimari ve ölçeklenebilir çözümler konusunda el ele verdik. Kontrol edilemeyen verilere hükmetmek, bulut altyapılarının esnek, verimli, ölçeklenebilir ve güvenilir olması önemli.”

“Türkiye fırsat zengini”
Zirveye katılan NetApp EMEA Bölgesi Gelişmekte Olan Ülkelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Remo Rossi de, sunumunun ardından sorularımızı yanıtladı. Türkiye’nin yüksek büyüme potansiyeline dikkat çeken Rossi, BT çözümlerine yönelik büyük ihtiyacı hatırlattı. Bu ihtiyacın, büyük veri ile işi olan sektörlerde öne çıktığını belirten Rossi, bunları da kamu, sağlık, telekom, bankacılık gibi sektörlerle örnekledi. “Pazarı biz ilerletmiyoruz, aslında pazar bizi yönlendiriyor” diyen Rossi, şöyle devam etti:
“Bize düşen görev ve yapmaya çalıştığımız; sorunları ve ihtiyaçları anlayabilmek, bunlara uygun çözümler sunmak. Ekonomik yapıya bakınca Türkiye’de büyük fırsatlar olduğu görülüyor. Diğer ülkelerle kıyaslayınca, buradaki potansiyelin büyüklüğü ortada.”

“Pazardan hızlı büyüyoruz”
2011 mali yılının Nisan ayı sonunda biteceğini ifade eden, 2012 yılı mali hedefleri konusunda da yorum yapmayan Rossi, şöyle devam etti:
“Önceliklerimiz açık. Pazarda büyük bir oyuncu haline geldik. 2012’de ise bu varlığımızı daha da güçlendireceğiz. Sunumlarımız ihtiyaca bağlı olarak yerini bulur. Ama aslında temelde ihtiyaç hep aynı: Etkili, esnek ve maliyet avantajı sunan yapılar. 140’ın üzerinde ülkede varız ve hep güvenilir bir partnerle çalışır ya da Cisco gibi şirketlerle işbirliği yaparız. Kaynaklarımızı hep dengelemeye çalışırız. İşin potansiyelini ve talebi görürsek de kendi ekiplerimize yatırım yaparız. Bir taraftan da, pazardan 3 kat hızlı büyüyoruz. Demek ki doğru yerlere yatırım yapıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics