e-toplum 16 EYLÜL 2013 / 08:02

İşbirliğinin gelişimi, ekonomik kalkınma demek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısının” 15’incisi Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Konya ve Karaman’ın Ar-Ge ve yenilikte geldiği noktanın değerlendirildiği, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Konya Valisi Muammer Erol, Karaman Valisi Murat Koca, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Milletvekilleri, Rektör Prof.Dr. Hakkı Gökbel, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ömer Torlak, Mevlana Üniversiteisi Rektörü Prof.Dr. Bahattin Adam, oda başkanları, il müdürleri, çok sayıda sektör temsilcisi ve akademisyen katıldı.
Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmedeki önemine işaret ederek, geçtiğimiz kasım ayında İstanbul’da 1. Üniversite Sanayi İşbirliği Zirvesi’ni gerçekleştirdiklerini, zirvede beklentilerinin çok üzerinde bir sinerji oluştuğunu söyledi. Ergün şöyle devam etti:
“Bu zirveden sonra benzer toplantıları ülkemizin tamamında yapma kararı aldık. Pek çok ilimizde son derece verimli toplantılar gerçekleştirdik. Türkiye’nin son 10-11 yıl içerisinde katettiği mesafe herkesin takdir ve kabul ettiği bir mesafe. İleri standartlara ülkemizi taşımalıyız. Teknolojik üretimde orta düzeydeyiz. Bugün gelir düzeyimiz 10 bin doların üzerinde bu orta gelir düzeyidir. Geldiğimiz bu mesafeyi önemsiyoruz ancak yeterli bulmuyoruz. Şimdi yeni bir hamle yapmamız gerekiyor. Potansiyelimizi ve gücümüzü dikkate alarak gerçekçi hedefler koymak zorundayız. Bu hedefe ulaşmak için ise en fazla önem verdiğimiz alan, eğitim, bilim ve teknoloji alanıdır. Burada ön planla çıkan konu ise üniversite-sanayi işbirliğidir.”
ETİKETLER : Sayı:938
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN