e-toplum 23 OCAK 2011 / 18:00

Işık tablosu

Bir sanatçı, elindeki ışık kaynağıyla havada şekiller çiziyor. Işığın yolunu, yavaş çekime ayarlanmış bir kamera kaydediyor. Havada şekli “çizdiği” sırada insan gözü, elbette bu şekli izliyor ve görüyor. Ama o an için. Ertesi an, o şekil yok. Sadece fotoğraf olarak var.
Fransız sanatçı Julien Breton’un bir sunumu bu: Havaya çizdiği şekilleri, Arap harflerine benzetiyor. Bu dili bilmemesine rağmen, Arapça’nın yazım estetiğine tutulmuş. Şimdi dili de öğreniyormuş. Kendisine “Kalaam” (Kalem) adını takmış.
Julien Breton, bu tekniği Compaigne Cortex adlı bir deneysel modern dans grubuyla da kullandı. Sanatçılar, ellerindeki ışık kaynağıyla öyle tablolar çizdiler ki tarifi mümkün
değil.
Bu yaptığı işe “Işık Tablosu” diyor. Işıkla tablo yapmak.
ETİKETLER : Sayı:805

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN