e-toplum 25 MART 2013 / 08:05

Isınınca renklenirim

Spor salonlarında kas teşhirine meraklı arkadaşlara müjde: Vücut sıcaklığını renkle gösteren tişörtler çıktı.
Giyiyorsun. Sporda ısınınca, neren daha çok ısındıysa tişörtün orası kızarıyor. Gerisi daha soluk renklerde kalıyor. En soğuk yerler soluk mavi, en sıcak yerler kırmızı.
Eee? Valla işte, spor salonunu biraz da gösteriş olarak gören arkadaşlar için bulunmaz bir reklam fırsatı. Bak ne kadar ısındım, ne kadar müthiş bir sporcuyum. Bu renkler, ruhumun renkleri aslında.
Tekstilin akıllanması, içine nanoteknolojik moleküllerin konulmasıyla başladı. Önce Güney Koreli TIR şoförleri “kokmayan” çorap kullanır oldu. Uzun yolda git baba git şoförler, ayak yıkamaya fırsat olmadan saatlerce yollardaydı. Bu durumda normal olan oluyor, ayak kokuyordu. Yüne, pamukluya gümüş molekülleri katılınca koku-moku kalmadı (ya da iyice azaldı diyelim).
Ve sonra, başka akıllı tekstil ürünleriyle karşılaştık. Buradaki akıl “eski” bir akıldı aslında: Psikolojide “davranış” ölçmede kullanılan galvanik deri duyarlığı. Otonom sinir sisteminin çalışmasını, yani beyinden kaynaklanan merkezi sistemi değil de omurilikten kaynaklanan sempatik-parasempatik sistemi izlemek için kullanılıyordu. ‘Yalan Makinesi’ denilen cihaz da aynı sistemle çalışıyor. Vücut istem dışı bir tepki veya davranış gösterirse cihaz bunu kaydediyor. Böylece sözüm ona yalanı-doğruyu gösteriyor (!).
Bir şey daha: Vücut sıcaklığına göre renk değiştiren tişört gibi, Naked & Famous adlı şirket aynı şekilde “çalışan” jean pantolon da tasarladı. Buyrun bakalım…
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN