e-toplum 22 OCAK 2012 / 13:54

İstanbul Üniversitesi’nde Engelsiz Bilgi Merkezi açıldı

İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi, 18 Ocak 2012 tarihinde kapılarını açtı. Görme engelli öğrenci, akademik ve idari personelin yararlanabileceği tam teçhizatlı İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi içinde yer alıyor.
Merkezde, görme engellilerin kullanımına uygun ekran okuma programı olan 20 adet bilgisayar, ekran büyütme programı olan 10 adet bilgisayar, az gören kişiler için video büyütücüler, iki adet kabartma ekran, üç adet Braille yazıcı, 5 adet optik karakter tanımlama programı, iki adet kabartma grafik ve resim basma makinesi bulunuyor. Ayrıca sesli kitap okuma için tam donanımlı iki kabin yer alıyor.
Şu anda İstanbul Üniversitesi’nin 45 görme engelli öğrencisine hizmet veren merkez, Türkiye’deki diğer görme engelliler kütüphaneleriyle de koordineli çalışarak ülke içindeki görme engelli öğrencilere de yardımcı olacak.
Merkez, ülkemizdeki görme engelli kişilerin her türlü bilgi, kültür ve sanat etkinliğine erişimlerini kolaylaştıracak yeni projeler geliştirmek için çalışmalarını sürdürecek.
ETİKETLER : Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics