e-toplum 11 KASIM 2012 / 11:41

İsveç çöp ithal ediyor

Başlıkta hata yok: İsveç, çöp ithal ediyor. Komşu Norveç’ten çöp almaya başlamış. Çünkü İsveç’te çöp kalmamış.
İyi ya? Çöp sorununu halletmiş işte. Nedir “sorun”? (Galiba über ileri refah ülkesi olunca böyle acaip sorunlarınız oluyor).
Efendim, İsveç, çöpü geri dönüştürerek enerji sağlıyor. Bunu o kadar verimli yapıyor ki çöpü yetmez olmuş.
Böylesine absürd bir durumu, bizim buralarda anlamamız mümkün değil. Burası çünkü, çöplüğü “patlamış” bir coğrafya (28 Nisan 1993 Ümraniye). Çöp sorunu, uluslararası boyutta film konusu olabilen bir yerdeyiz (Fatih Akın, Cennetteki Çöplük, 2012 Cannes Film Festivali Özel Gösterim).
Gelelim İsveç’e... Kadıköy-Üsküdar kadar nüfusu olan İsveç’te çöpün sadece yüzde 4’ü toprağa gömülüyor. Yüzde 96’sından geri dönüşümle enerji sağlanıyor. İsveç’in 80 bin tona varan çöp “açığını” Norveç kapatacak: Norveç, bu iş için İsveç’e para da ödeyecek. İsveç’te geri dönüşümde ortaya çıkacak -kaçınılmaz- curuf ve kül Norveç’e yollanacak. Norveç, bunu yere gömecek.
İsveç için ballı börek bir çözüm... Ve, “yeşil ekonomi”nin nerelere vardığını gösteren mükemmel bir örnek.
Tam benzemese de “andıran” bir örnek 2007’de İtalya’da çöp grevlerinde yaşanmıştı. Komedi filmi kıvamında:
• Napoli’de çöpler dağa dönüşmeye başlar.
• Bu sırada, Almanya’da fazla büyük bir çöp dönüştürme merkezinde çöp yetersizliği vardır. Tesis iflas eşiğine gelmiştir.
• Napoli çöpünü Almanya’ya yollama fikri oluşur. Hukuki sorunlar, işin içine mafya girince “mukuk” olur ve vız gelir.
• Haftalar boyunca 200 yük treniyle 150 bin ton çöp Almanya’ya yollanır.
• Ama bu iş, “biraz” yasadışı yapıldığı için Almanya’ya her türlü çöp gider. Zararlısı zararsızı... Mafya, çöpün “niteliğini” gösteren kayıtları güzelce halletmiştir. Konu, skandala dönüşür.
ETİKETLER : Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN