e-toplum 23 OCAK 2011 / 18:00

İsveç ile Türkiye arasında teknoloji köprüsü kuruluyor

8-10 Şubat tarihleri arasında İsveç’te düzenlenecek Türkiye-İsveç ICT Forumu’nda iki ülke arasında teknoloji köprüsü kurulacak.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İsveç İş Konseyi tarafından, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) katkılarıyla 8-10 Şubat tarihleri arasında İsveç’te düzenlenecek olan “Türkiye-İsveç ICT Forumu”nda Türkiye ve İsveç arasında teknoloji köprüsü kurulacak. İki ülke arasındaki bilişim ve iletişim teknolojileri sektöründeki işbirliklerinin, yatırım ve ortak proje çalışmalarının geliştirilmesi amacıyla düzenlenecek toplantıya Türkiye’den Türk Telekom, Smartsoft, Turkcell, Ericsson, Alcatel, Gantek gibi şirketlerin temsilcileri de katılacak.
İki günlük programda İsveç’in önde gelen teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olan “Kista Science Park” da ziyaret edilecek. Türk şirketlerinin yoğun ilgi gösterdiği bu seyahatte, binden fazla İsveç şirketi ile buluşulacak. Ericsson, Tele2 and Enea gibi önde gelen İsveçli şirketlerin yanı sıra IBM, Microsoft, Intel, Oracle, Sun Microsystems, Huawei ve benzeri uluslararası bilişim şirketlerinin bölgesel merkezlerinin yer aldığı Kista Science Park kapılarını Türk şirketlerine açacak. Daha önce Türkiye’de faaliyette bulunan şirketlerin oluşturduğu başarı hikâyelerinden yola çıkılarak yeni işbirliklerine hazır olan İsveçli şirketler bu anlamda forum sonunda yeni anlaşmaların gerçekleştirilmesini hedefliyor.
İki günlük gezinin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısına DEİK Türk-İsveç İş Konseyi Başkanı İshak Alaton, DEİK Türk-İsveç İş Konseyi Başkan Yardımcıları Yılmaz Çakır ve Ahmet Öngün katıldı.

İsveç yeni pazarlar arayışında
İshak Alaton, yaptığı konuşmada İsveç’e yapılacak ziyaretin bu ülkeye yapılan en önemli ekonomik seyahatlerden biri olacağını söylerken, İsveç’in inovasyon odaklı bir yapıya sahip olduğunu, iki ülkenin birbirine kazandırabileceği çok şey olduğunu ifade etti.

Somut projelerle gidilecek
Yılmaz Çakır, etkinliğin sadece İsveç’te yapılacak iki günlük programla sınırlı kalmayacağını, bir sonraki aşamada bu yıl veya 2011 içinde İsveç’ten de heyetin Türkiye’ye geleceğini ve bir forum düzenleneceğini dile getirdi. Ahmet Öngün ise üçüncü ülkelerle işbirliği fırsatını vurguladı.
Öngün, “İsveçli şirketlerle ortaklık kuracak olan şirketler bu ortaklığı üçüncü bir ülke ile de derinleştirebilecek” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:805

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics