e-toplum 12 ARALIK 2010 / 18:00

İTÜ ve Türksat test uydusu için anlaştı

İTÜ Arıteknokent ve Türksat, ilk yerli üretim haberleşme uydusu için imza attı.

Yerli uydu için adımlar atılmaya devam ediliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent ve Türksat, ilk yerli üretim haberleşme test uydusu üretimi için anlaşma imzaladı. Proje yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacak. Proje; Türkiye 2023 Vizyonu çerçevesinde Ulaştırma Bakanlığı tarafından konulan öncelikli hedefler arasında yer alan yerli uydu yapımına da önemli katkı sağlayacak.
İTÜ Rektörlük Senato Odası’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, Türksat Ara Uydu Projeleri kapsamında “Haberleşme amaçlı Türksat-3USAT Uydusu’’nun, İTÜ Arı Teknokent tarafından üretilmesi ve testlerinin İTÜ laboratuvarlarında yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.
Bu çalışmaların geçen 50 yıl içerisinde, özellikle de son yıllarda büyük ivme kazandığını söyleyen Dalbay, navigasyon sistemleri, televizyon yayıncılığı ve elektrik üretimine de yol açan güneş enerjisi kaynaklı teknolojilerin kullanılabileceği en önemli alanın uzay olduğunu aktardı.

Dört yıldır yerli uydu çalışmaları sürüyor
Dalbay, “Önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu alanın çok daha hızlı ve geniş bir şekilde kullanılacağı, ülkeler ve toplumlar açısından çok kritik bir rol üstleneceğini bugünden görüyoruz” şeklinde konuştu.
Ulaştırma Bakanlığı ve Türksat’a, Türkiye’de yerli haberleşme uydusu tasarımı yapılması, bu konuda Ar-Ge faaliyetleri gösterilmesi, insan gücü yetiştirme görevinin verildiğini kaydeden Dalbay, bu görev kapsamında yaklaşık 4 yıldır Türksat’ın bir ekip oluşturarak yerli haberleşme uydusu tasarımına başladığını söyledi.
Dalbay, “Tasarım kapsamında, değişik kuruluşlarla da işbirliği çalışmaları yürütüyoruz ve çalışmaların başında da büyük yerli haberleşme uydusunun üretimiyle ilgili Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Havacılık Uzay Sanayi ile sürdürülen işbirliği var” dedi.
Dalbay, projenin toplam maliyetinin 1 milyon Türk Lirasını geçmeyeceğini ifade ederek, esas maliyetin bilgi birikimine harcandığını ve bilgi ücreti almayan İTÜ’ye teşekkür ettiklerini kaydetti.

İTÜ’ye Japonya’dan teklif
İTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin yaptığı konuşmada, bu noktaya kolay gelinmediğine dikkat çekti. Şahin, İTÜ’nün geçen yıl ilk Türk Küp Uydusu’nu yaptığını, arkasından da uydular ile ilgili çok geniş araştırmaları olan Japonya’dan bir teklif aldıklarını açıkladı.
Japonya’daki uydu haberleşmeleri ile ilgili çalışma yapan birim tarafından kurulan uluslararası konsorsiyumdan Türkiye adına davet aldıklarını belirten Şahin, yerli üretim haberleşme test uydusunun devamının da geleceğini söyledi.
Türksat sahipliği ve desteğindeki proje çalışmalarının, Arı Teknokent A.Ş yürütücülüğünde İTÜ ve Türksat mühendisleri tarafından yapılacağını ifade eden Şahin, bundan sonra da daha kapsamlı ve daha büyük uydular geliştirmek için ülke adına aday olduklarını dile getirdi.
Açıklamaların ardından, 2011 yılı sonunda yörüngesine fırlatılması beklenen ilk yerli üretim haberleşme uydusu olan 3USAT’ın üretimine ilişkin, Rektör Şahin, Türksat Genel Müdürü Dalbay, Türksat Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Öz ve Arı Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kurdoğlu arasında anlaşma imzalandı.
ETİKETLER : Sayı:799

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics