e-toplum 04 MAYIS 2015 / 10:15

İzmir bilişimde desteklere açık

Bilişim sektörü daha çok İstanbul ve Ankara üzerinde yoğunlaşsa da, barındırdığı genç nüfus ve potansiyel ile İzmir de bu anlamda oldukça gelecek vaat ediyor.

Sahip olduğu genç nüfus, bölgedeki üniversiteler ve yeni açılan teknopark ile Ege Bölgesi’nin “bilişim merkezi” haline gelmeye başlayan İzmir, her ne kadar İstanbul ve Ankara’nın gerisinde olsa da, gelecek için umut verici gelişmelere sahne oluyor. İzmir ve Ege Bölgesi’ne bilişim faaliyetlerini ve sektördeki gelişmeleri Aldenard Kurucusu Anıl Gündoğan ile konuştuk.

İzmir ve Ege Bölgesi’nde bilişim potansiyelini değerlendirebilir misiniz?
Ege bölgesi ve bilişim dediğimizde kesinlikle akla gelen ilk ve tek şehir İzmir. Bunda teknoparklarımızın ve İzmir'den dışarıya açılmış firmalarımızın katkısı oldukça fazla. Özellikle bu yıl yapılan İnovasyon Haftası etkinliği İzmir'in 2015 yılı için önemli bir etkinliğiydi. Bu tür etkinlikler artış göstermeye başladı.  Fakat yine de bir İstanbul değiliz, bu sebeple biz genç kesim bunun farkında olarak İzmir'i bilişimde daha ileriye taşıyacak faaliyetlerde bulunmaktayız .

Bilişim faaliyetleri özellikle İstanbul’da ağırlıklı olarak gerçekleşiyor. İzmir ve diğer bölgelerdeki bilişim faaliyetlerini artırmak için yapılması gerekenlere örnekler verebilir misiniz?

Bundan en çok dert yananlardan biriyim. Büyük etkinliklerin İstanbul'da olması ve çoğu zaman vakit ayıramayıp gidememek en büyük sorunlarımızdan. Ama dert yanan biri olarak; asıl konu İstanbul'a gidememekten ziyade bu tür etkinliklerin neden İzmir'de olmadığı.
Biz imkanlarımız el verdikçe tüm destekçi büyüklerimiz ve abi dediğimiz firmalarla birlikte İzmir'e dair üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bizim dışımızda ise teknoparklara, devlet kanadına ve belediyemize önemli görevler düşüyor.  Artık içe kapanıklığı aşmalı ve biraz medyatik olmalıyız, yani etkinliklerde boy göstermeliyiz. Bir diğer önemli rol ise Üniversitelerde. Özellikle vakıf üniversiteleri İzmir'de öğrenci kulüplerine gerekli yatırımları yapmıyorlar ve öğrenciler de elde imkan olmayınca birçok faaliyeti planlamalarına rağmen hayata geçiremiyorlar. Bu da ileriye yönelik karamsarlıklara ve tecrübesizliklere yol açıyor. İzmir'in gelişmesini istiyorsak, istekli ve bizim gibi genç bilişimcilerin sesini duymalı ve kulak vermeliyiz. Biz de daha yolun çok başındayız ve bizim de birçok desteğe ihtiyacımız bulunmakta.

İzmir Bilişim Zirvesi de bu potansiyele epeyce katkıda bulunuyor olmalı. Bu etkinlikten biraz daha bahsedebilir misiniz?
İzmir Bilişim Zirvesi gelenekselleşmeyi hedefleyen bir zirve ve bu bağlamda ilk zirvemiz bu yıl Bilge Adam organizasyonu olarak Aldenard ve Depark iş birliğinde 6 Mayıs tarihinde gerçekleşiyor.  Az önce de bahsettiğim gibi, İzmir'i bilişim alanında daha ileriye taşıyacak etkinlikler şart ve biz önemli bir adım atarak İstanbul'un ve İzmir'in önde gelen, küreselleşen firmalarını bu zirvemizde ağırlayacağız. İzmir Bilişim Zirvesi'15 bir başlangıç olacak ve her yıl İzmir'e daha çok şey katacak inancındayız.

Aldenard olarak faaliyetlerinizden söz edebilir misiniz?

Bireysel olarak çalıştığımız birçok doktorumuz ve danışmanlığını gerçekleştirdiğimiz çeşitli sektörlerden bireyler bulunmakta. Bu danışmanlıklarımıza Web hizmetleri ve sosyal medya danışmanlığı da dahil olmakta.

Kurumsal tarafta ise İzmir'e verdiğimiz önem doğrultusunda birçok yerel firmayla Web Hizmeti-Danışmanlık ve Kurumsal Sosyal Medya çalışmaları yürütmekteyiz. Ayrıca kendi bünyemizdeki projelerimiz ve girişimlerimiz çalışma alanımızın büyük bir kısmını kapsamakta. Bunun yanı sıra  İzmir'e değer katacak projeler ve organizasyonlar yürütmek üzere "Bilişim Etkinlikleri" alanında çalışmaktayız. Yani klasik bir web yazılım ya da sosyal medya ajansı mantığında değil, İzmir Bilişimi’nin eksikliklerine ve bilişim girişimlerine dair çalışan bir "Bilişim Hizmetleri" markasıyız.

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics