e-toplum 20 ŞUBAT 2018 / 16:10

John Perry Barlow (1947-2018)

İnternetin öncü kurucularından John Perry Barlow, 2015’te geçirdiği kalp krizinin ardından düzelmeyen sağlığı gitgide bozularak 7 Şubat gecesi uykusunda öldü. 70 yaşındaydı. Electronic Frontier Foundation (EFF) kurucusuydu. İnternet aktivizminde faal çok sayıda kuruluşta rolü de vardı. İnternetin “en ilk” ilkesinin yılmaz savunucusuydu: Bilgiyi paylaşarak çoğaltalım, ama bunu ticari bir amaçla değil, paylaşım amacıyla yapalım. (Ne de olsa 1968 Hippy/Çiçek Çocukları kuşağındandı).

İnternetin diğer “en ilk” isimleri de aynı şekilde düşünüyorlardı. Bunun tanınmış örneği Tim Berners-Lee’dir. CERN’de fizikçi olarak çalışırken, birbirinden uzak bilgisayarları birbiriyle “konuşur” hale getirmeyi önerdi. www sistemini oluşturdu, geliştirdi. Ama patentini bile almadı. Şimdi o da 60’nı geçti. Amerikan Bilimler Akademisi üyesi. Kendi vakfı var. İnternetin “vicdanı” olmaya devam ediyor. MIT’de mühendislik fakültesinde hoca. Ayrıca, dünyaca ünlü Media Lab’de de... Özgür internet için çabalamaya devam ediyor.

Bizde tanınmayan, ama internetin “en ilk” isimleri arasında yer alan Steward Brand, dünyanın ilk bilgi kataloğunu (Whole Earth Catalogue) 1968’de oluşturdu. Sürekli güncelleyerek bedava sundu. Bunu, internetin öncü haline 1985’te The Well (Kuyu) adıyla taşıdı. Yine bedava. Brand 75’ini geçti. Halen The Well’in ve The Long Now vakfının başında.

John Perry Barlow, The Grateful Dead grubunun şarkı sözlerini yazan, edebiyatla, ve her türlü yaratıcı yenilikçi işle hep meşgul renkli bir şahsiyetti. Ama internete en büyük katkısı 1990’da bir başka “en ilk” isim John Gilmore’la birlikte EFF’i kurmasıdır. Gilmore, “İnternet, kendisine müdahaleyi (sansürü), yolda bir çukur olarak görür ve yanından geçer,” sözüyle ünlüdür.

Barlow, Siberuzay Bağımsızlık Bildirgesi yazarı olarak tanındı. 9 Şubat 1996’da Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda ilan ettiği Bildirge, bugün buruk bir tebessüm yaratıyor:

“Gelecek adına, siz, gelişmiş sanayi dünyası hükümetlerine şu çağrıyı yapıyorum: Bizi kendi halimize bırakın. Aramızda, size yer yok. Topluluğumuz üzerinde egemenliğiniz yok. Bizim, seçilmiş bir hükümetimiz yok. Böyle bir hükümetimiz olmayacak. Bu nedenle, inşa etmekte olduğumuz küresel sosyal dünyamız, sizin hükümetlerinizin dayatmalarından bağımsız olacaktır. Bizi yönetme konusunda hiç bir hakkınız olmadığı gibi, sizden korkmamızı gerektirecek hiç bir yol ve yönteme sahip değilsiniz. Her hükümet, yönettiği halkın onayına muhtaçtır. Biz ise, size ihtiyaç duymuyoruz. Böyle bir onayı size vermiyoruz. Sizi, aramıza davet etmiyoruz. Siberuzay, sizin sınırlarınız içinde yer almıyor. Biz öyle bir dünya yaratıyoruz ki burada herkes, istediği yerde, her türlü inancını, susturulma veya düzene uyma gereği olmadan korkusuzca söyleyebilecek. Sizin mülkiyet, ifade biçimi, kimlik gibi kavramlarınız bize uygulanamaz. Çünkü bunlar fiziki temellere dayanır. Bizim dünyamızda fiziki temel yoktur.” https://w2.eff.org/Censorship/Internet_censorship_bills/barlow_0296.declaration

Barlow, otobiyografisini yazmıştı. Penguin Haziran’da “Mother American Night” adıyla yayınlayacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics