e-toplum 17 HAZİRAN 2011 / 23:46

Kaç kalori yaktım?

O anki hızımı ölçeyim. Yürürken. Koşarken. Ortalama hızımı ölçeyim. Azami hızımı ölçeyim. Ne kadar süre yürümüşüm? Koşmuşum? Ne kadar mesafe yürümüşüm? Koşmuşum? Bütün bir gün içindeki mesafem nedir? Hava sıcaklığını da bileyim. Ve...saat kaç?
Bütün bu hesapları yapan bir yürüyüş ölçme cihazı var. Benzerleri daha önce de vardı. Ama yenisi daha teknolojik. Adı: “Dolanma-ölçer.” (Strollometer). Farkı şu: Eskiler, sadece sarsıntıya göre adım sayısını ölçüyordu. Bu yenisinde, manyetik bir ölçüm birimi var. Bunu, bebek arabasının tekerleğine takıyorsunuz. Bu noktadan, ana ölçüm birimine kablosuz internetle veri aktarılıyor. Böylece, daha karmaşık veriler elde ediliyor.
Bebek arabasıyla yürümek, hatta koşmak isteyenlerin, bu işler sırasındaki kalori durumunu bugüne kadar ölçen çıkmamıştı. Hareketin, sağlığın en önemli şartlarından biri olduğuna inananlar için ideal. Örneğin, hamilelikle birlikte hareketi azalanlar.Ve doğum yaklaştıkça, hareketi kalmayanlar. Doğumdan sonra, bebeğe bakacağım diye oluşan hareketsizlik. Spor salonuna gidemediği için “hiç” hareket etmediğini düşünenler. İşte, bütün bu grup insan için bu uygulama, Facebook’ta da yer alıyor kuşkusuz. Facebook’suz olmazsa olmazdı zaten.
Bu zihinsel yapılanmayı olumluya çevirmek için Dan ve Adi Weber çifti şunu düşünmüş: Üçüncü çocuğumuz da doğdu. Hem yürüyüş yaparak, hem bebeğimizle zaman geçirerek kalori yakamaz mıyız? Bunu nasıl ölçsek acaba?
Cihazı anlatan haberlerde, ne yazık ki, bu buluşu nasıl ticari hale getirdiklerine, parayı nereden bulduklarına dair bilgi yok.
ETİKETLER : Sayı:826

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics