e-toplum 15 HAZİRAN 2015 / 10:58

Kadın buluşçularımız Kore’den ödüllerle döndü

15–18 Mayıs tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’nda, TPE’nin tanıttığı Yeşim Yaprak Uysal'ın buluşu fuarın en büyük ödülünü kazandı. Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteğiyle düzenlenen 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’nda, Türk Patent Enstitüsü’nün ( TPE ) tanıttığı buluşçularımızdan Yeşim Yaprak Uysal'ın buluşu fuarın en büyük ödülünü aldı. Diğer yandan Opr. Dr. Ayşe Duman’ın buluşu kendi kategorilerinde ‘Altın’, Esma Şen’in buluşu ise ‘Gümüş’ madalyalar ile ödüllendirildi. Uysal'ın ‘Bir pişirme yöntemi ve yöntemi gerçekleştiren pişirme sistemi’ buluşu; beyaz - kırmızı et ile birlikte sebze türlerinin pişirilmesi ile ilgili. Duman’ın ‘Doğumu kolaylaştıran doğum sandalyesi’

buluşu ise, doğum yapacak kadının bebek doğumunu kolaylaştırıp doğum yolculuğundaki müdahaleleri asgari seviyelere indiriyor.  Ödül kazandığı ‘Hasta Yıkama Sistemi’ ile ilgili bilgi veren Şen, “Buluş; ayakta durması mümkün olmayan veya banyo ortamında düşme riski yüksek olan, solunum veya medikal desteksiz yaşayamayan, kısmi felçli hastalar ve tamamen destekle yaşayan hastalar için tasarlandı. Sistem; ister hastane, ister bakımevi veya ev ortamında kullanıma olanak tanıyor, hastaların zarar görmeden ve pis suya maruz kalmadan temizlenebilmesini sağlıyor” açıklamasını yaptı. Fuar; kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet haklarıyla güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesini amaçlıyor ve kadın buluşçular için önemli bir teşvik unsuru olarak da değerlendiriliyor.

 
ETİKETLER : 1026

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN