e-toplum 27 NİSAN 2015 / 10:31

Kadınlar haklarını öğreniyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, MasterCard ve TurkishWIN, çalışan kadınların ekonomik yaşama aktif katılımını artırmak üzere ‘Evin Hesap Uzmanı Kadın’ projesini hayata geçirdi. Lansman toplantısı; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, MasterCard Türkiye Müdürü Yasemin Bedir ve TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak’ın katılımıyla gerçekleşti. Projeyle; 18-35 yaş arası SGK’lı kadınların sigortalılık hakları ve finansal okuryazarlık konusunda bilinçlenmeleri amaçlanıyor. Üç yıla yayılması öngörülen uzun soluklu proje kapsamında yurt çapında 100 bin kadına eğitim sağlanması hedefleniyor.

Kadınların işgücü katılımının yüzde 30 seviyesinin üstüne çıkması gerekiyor

SGK Başkanı İlhan, lansman toplantısında; projenin cinsiyet eşitliği, yoksulluğu önleme boyutuyla doğrudan ilişkili olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte kadınlarımız, sosyal güvenlik alanında erkeklere nazaran pek çok pozitif hakka sahip oldu. Bugün başlattığımız bu projeyle, sigortalı çalışmanın önemini vurguluyoruz. Kadınların sosyal güvenlik haklarını kullanmaları yolunda onlarda bir farkındalık oluşmasına katkı sağlıyoruz. Diğer yandan nüfusu her geçen gün artan ve doğal kaynakları sınırlı olan dünyamızda, kişilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin yükseltilmesini ve tasarruf bilincinin yayılmasını sağlamak, tüm ülkelerin ekonomik ve sosyal politikaları arasında ön sıralarda yer almaya başladı.” Bedir de; “Uzun vadeli sürdürülebilir büyüme ve gelişim Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde vatandaşların finansal sisteme erişiminin artması ile mümkün.  Finansal araçların etkin kullanımı ile refah seviyesi yüksek bir orta sınıf oluşuyor. Dünyada 2,5 milyar insan yani dünya nüfusunun yarısından fazlası finansal hizmetleri kullanmıyor. Türkiye’de ise 20 milyon insanın, yani yetişkin nüfusun yüzde 40’ının banka hesabı yok. Bu projeyle inanıyoruz ki kadınlarımızın yükselen bilinci, bu bilgilerin toplum tabanına yayılmasını ve daha bilinçli nesillerin yetişmesini de sağlayacak” açıklamasını yaptı. Pulatkonak; “Fark yaratan kız kardeşlik ağı TurkishWIN olarak kadının birbirine ilham ve güç vermesi için her gün çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

‘Evin Hesap Uzmanı Kadın’ eğitim projesi ilk fazda 10 şehirde başlayacak; Antalya, Ankara, Sakarya, Zonguldak, Manisa, Adana, Eskişehir, Kayseri, İstanbul ve Bursa’yı ziyaret edecek. SGK iş birliğiyle, bu şehirlerde çalışan kadınlara ulaşılarak yüz yüze eğitimler verilecek. Eğitimlerde finansal okuryazarlık ve SGK hakları anlatılacak. Eğitimin ilk bölümünde kadınlar SGK haklarını öğrenirken, FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) tarafından hazırlanan ikinci bölümde ise finansal okuryazarlık konularında bilgi sahibi olacaklar. İki saatlik yüz yüze eğitim içeriğinin ardından soru cevap bölümüyle kadınlar tüm merak ettiklerini uzmanlara danışabilecek. ‘Evin Hesap Uzmanı Kadın’, daha çok katılımcıya erişmek, yüz yüze eğitimlerde yer alan bilgilerin referans teşkil etmesi ve finansal okuryazarlıkta ileri seviye eğitimler için www.EvinHesapUzmaniKadin.org internet sitesindeki e-Eğitim modülleriyle desteklenecek. E-eğitimlerini tamamlayan katılımcılara katılım sertifikası verilecek.

 
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics