e-toplum 21 OCAK 2013 / 08:25

Kağıt Reçete devri kapandı, hayatımıza e-Reçete girdi

Pilot projesi 20 Nisan 2012’de Eskişehir’de hizmete açılan e-Reçete uygulaması, 1 Temmuz 2012’den itibaren tüm Türkiye’de devreye girdi ve doktorlar da 15 Ocak 2013 tarihinden bu yana reçeteleri elektronik ortamda yazmaya başladı. SGK açısından zaman, işgücü ve maliyeti en aza indirmek, kayıp, kaçak ve suistimalleri önlemek amacıyla e-Reçete uygulamasına geçildi. Elektronik reçetenin devreye girmesiyle günde ortalama 6 ton, yılda 2190 ton kâğıt kullanılmayacağı için; bir yılda yaklaşık 37 bin ağaç kesilmekten kurtarılacak.Uygulama ile her yıl milli ekonomimize milyonlarca lira zaman ve işgücü tasarrufu sağlanmış olacak. Ülke ekonomisine ve kamu bütçesine yıllık en az 5 milyar TL katkı sağlanacak.
İlk sürümün yayımını takiben, SGK tarafından hekimlere, hastasının elinde bulunan raporlu ve raporsuz yazılan ilaçları, e-raporları (ilaç kullanım raporları) görebilmeleri ve daha da önemlisi e-Reçete yazabilmeleri amacıyla 08.06.2012 tarihi itibarıyla https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor adresinden ‘SGK Kurumsal Hekim Şifresi’ verilmeye başlandı. Sosyal Güvenlik Merkezleri aracılığıyla, sertifika, branş kodları düzenlendi ve tüm bu işlemler sayesinde veritabanındaki doktor bilgileri güncellendi. e-Reçetelerin elektronik olarak imzalanabilmesi için çalışmalar yapıldı ve elektronik imza web servisi devreye alındı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Bilişim Koordinatörü Adem Onar da e-Reçete ve avuç içi damar tanıma başta olmak üzere biyometrik kimlik tanıma projeleriyle kamu bütçesine yıllık en az 5 milyar TL katkı sağlanacağı vurgusunu yaptı.
ETİKETLER : Sayı:905

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics