e-toplum 27 KASIM 2011 / 13:15

Kalibrasyon ölçümleri Spark ile Türkiye’de

Agilent Technologies’in Türkiye’deki tek yetkili dağıtıcısı olan Spark Grubu, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın katılımıyla Spark Kalibrasyon Laboratuvarı’nı 23 Kasım’da hizmete açtı. Spark Kalibrasyon Laboratuvarı, 2 milyon dolarlık altyapı ile Türkiye savunma sanayisinin önde gelen “Milli Gemi”, “Milli Tank” ve “Milli Uydu” gibi projelerine ise hizmet vermeye başladı.

Laboratuvar önemli bir boşluğu dolduracak
Laboratvuarın açılışında konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye’de artan teknoloji gücü ile birlikte kalibrasyon, bakım ve onarım ihtiyacının arttığına örneklerle değinerek Spark Kalibrasyon Laboratuvarı’nın çok önemli bir boşluğu dolduracağını ifade etti.
50 GHz’e kadar test ve ölçümler yapılabilecek
Spark Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aslıhan Yarkut, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın ve müşterilerin olumlu motivasyonları ve Agilent Technologies şirketinin büyük desteği ile 50 GHz’e kadar çeşitli test ve ölçüm cihazlarına bakım, onarım ve kalibrasyon hizmeti verebilecek olan teknolojiye sahip altyapıyı Türkiye’ye kazandırmanın gururunu taşıdıklarını söyledi.
Yarkut, uzun yıllar satışını yaptıkları cihaz ve sistemlerin, satış sonrası bakım, onarım ve kalibrasyon hizmetlerini Türkiye’deki teknik altyapının el verdiği ölçüde yurtiçinde karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Yarkut, “Ancak, Türkiye’deki elektronik sanayinin hızla büyümesi ve gelişmesi sonucunda ne yazık ki ülkemizdeki bakım, onarım ve kalibrasyon teknik altyapısı ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalmaya başladı. Bu da, bizi ve müşterilerimizi bu alanda yurtdışına bağımlı olmaya mecbur kıldı. Bunun anlamı kısaca şudur; yurtdışına ödenen yüksek onarım ve kalibrasyon maliyetleri, cihazların yurtdışına gidip gelmesinden kaynaklanan uzun atıl süreler ve en az bunlar kadar önemli ve bu iki nedene bağlı olan kullanım dışı çok sayıda milli servetimiz olan test cihazları” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Türkiye her zaman önceliklerimiz arasında
Agilent Avrupa Satış Organizasyonu Başkanı Benoit Neel, “Önceliklerimiz arasında her zaman Türkiye’ye katkıda bulunmayı hedefledik. Türkiye’de güçlü şirketlerin yaptığı yatırımlar mutlak suretle teknoloji, mühendislik ve yenilik anlamında büyük katkılar sağlamaktadır. Teknoloji, bilim ve ölçüm, bilgi toplumlarının temel unsurlarıdır. Türkiye’de bu konuda destek sağlayacak gerekli yöntem ve araçları her zaman sizlere sunmaktan gurur duymaktayız. Türkiye’de kalibrasyon ve onarım hizmetlerinin sağlanması bugünkü bir araya gelişimizin temel amacıdır: Spark ve Agilent en üst ve en son teknolojiyle tam donanımlı bir Spark Kalibrasyon Laboratuvarını sizlerin hizmetine bugün itibariyle sunmaktadır” dedi.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics