e-toplum 09 ARALIK 2013 / 08:01

Kamu Sertifikasyon Merkezi Amman’da e-imzayı anlattı

1. Akdeniz Ülkeleri e-İmza Çalıştayı 11-12 Kasım tarihinde Amman’da düzenlendi. TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezi yetkilileri de çalıştaya katılarak Türkiye’nin e-imza alanındaki yetkinliğini aktarma şansını yakaladı.

Çalıştayda; İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, İsveç, Litvanya, İtalya, Mısır, Tunus, Cezayir, İsrail, Filistin ve Libya gibi çok sayıda ülkenin kamu ve özel kurumlarından katılımcılar tarafından ülkelerindeki elektronik imzanın kullanım alanlarından, yazılım ve donanım altyapılarından, açık anahtar altyapılarının teknik detaylarından bahsedildi. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen konuşmacılar sunumlarında elektronik kimlik projelerine de değindi. Avrupa Komisyonu E-İmza Grup Başkanı Gerard Galler tarafından çalıştaya davet edilen; Kamu SM Ankara Yöneticisi Hasan H. Subaşı, MA3 Birim Yöneticisi Murat Yasin Kubilay, Uzman Yardımcısı Merve Baş, 1. Akdeniz Ülkeleri e-İmza Çalıştayı’nda TÜBİTAK BİLGEM Kamu SM olarak, Türkiye’deki e-imza tabanlı e-Devlet uygulamalarını katılımcılarla paylaştılar.

 

Tunus’tan eğitim talebi geldi
Çalıştaydaki öncelikli amaçlarının Türkiye’nin sayısal imza alanında yetkinliğini göstermek olduğunu vurgulayan Hasan Subaşı sözlerine şöyle devam etti: “Bize has bir ürün olan mali mührü öne çıkarmak ve e-Türkiye’nin geldiği noktayı net bir şekilde ortaya koyarak bu tür organizasyonlarda önümüzdeki dönemlerde öncü kuruluşlar ve ülkeler arasında yer almayı hedefledik. Sunumlarımızda elektronik kimlik projemizden, yerli üretim akıllı kartımızdan ve kimliğimizi 3 yıl içinde 75 milyonluk tüm vatandaşlarımıza dağıtacağımızdan bahsettik. Bu kadar etkin e-Devlet çalışmasını bu kadar kısa sürede nasıl geliştirdiğimiz ve yaygınlaştırdığımızla ilgili olumlu yorumlar aldık. Tunus Telekomünikasyon ve İletişim Bakanlığı, Planlama ve Sistem Analizi Dairesi Başkanı Tareq Al- Zurba’dan Türkiye’deki e-Devlet çalışmalarıyla ilgili bir eğitim talebi geldi. Başkan Gerard Galler’la Türkiye’de atılan nitelikli e-imzaların Avrupa Birliği içerisinde güvenilir olarak tanınmasıyla ilgili görüşme fırsatı da bulduk ve kendisi bu konuda bizlere yol gösterici ipuçları verdi.
Hasan Subaşı, “KamuSM olarak Türkiye’deki e-imza tabanlı e-Devlet uygulamalarını, bu uygulamaların temelindeki milli açık anahtar altyapımızı (PKI), milli e-İmza kütüphanelerimizi ve ilgili diğer yazılımlarımızı anlattık. Mali Mühür Sertifikamız ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Fatura portalından, Adalet Bakanlığı’nın e-İmza destekli UYAP sisteminden, Sağlık Bakanlığı’nın yine e-İmza destekli e-Reçete uygulamasından, e-Türkiye web sitesinden ulaşılan tüm e-Devlet uygulamalarından, ödeme kaydedici cihaz (ÖKC) sertifikamızdan ve e-Kimlik projemizden söz etme şansı yakaladık” açıklamasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics