e-toplum 14 MART 2011 / 20:58

Kamu yararına teknoloji

Fujitsu ev sahipliğinde, Intel ve Microsoft’un destekleriyle düzenlenen “Kamu Yararına Teknoloji Günü” 8 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirildi.Kamu kesiminde bilişim teknolojilerinin kullanımı ve yararları, bulut bilişim ve dinamik BT altyapıları ve Elektronik Kamu Alım Platformu (EKAP) konuları ele alındı. Bu sene ikincisi gerçekleştirilen etkinliğin açılış bölümü Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, Intel Genel Müdürü Çiğdem Ertem ve Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel’in katılımıyla gerçekleştirilen panelle başladı.

“İnternete değer katabilmeliyiz”
Panelde, Intel Genel Müdürü Çiğdem Ertem internet kullanımının yaygınlaşmasının e-dönüşümün en önemli unsurlarından birisi olduğuna değinirken, internet kullanımının Türkiye’de halen yetersiz olduğunu ifade etti. Ertem, “İnternete bir değer katabiliyor muyuz? İçerik konusunda bu açıdan yapmamız gereken çok şey var. İnternetin sadece kullanımı değil, güvenli internet kullanımı ve buradan üreteceğimiz içerik önemli” şeklinde konuştu.

Genç nüfus ekonomiye geri dönüşüm için avantaj
Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel e-dönüşümdeki fırsat ve tehditlere dikkat çekti. Akyel, “Bilişim ülkelere rekabet avantajı sağlayan stratejik bir araç. Ekonomiye geri dönüşümü ve katma değeri artırmada önemli bir araç. Rekabet açısından ülkelere baktığımızda genç bir nüfusunuz varsa ekonomiye geri dönüşümü daha hızlı sağlayabiliyorsunuz. Türkiye’nin bu anlamda önemli bir avantajı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Türkiye ofisi olarak Fujitsu’nun küresel portföyünde yer alan “Application & Business Services” kapsamında iş yapabilen az sayıdaki Fujitsu şirketinden biri olduklarını belirten Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim açılış panelinde de şu noktalara değindi: “Kamu hizmetlerinin kurumlara ve vatandaşlarımıza daha etkin, kolay bir şekilde sunulmasına ve hizmet kalitesinin yükselerek uluslararası standartlara ulaşmasına imkân veren bu projenin bir parçası olmaktan gururluyuz. Fujitsu Türkiye olarak projenin en önemli ayağı olan uygulama geliştirme grubunu tamamlayarak çalışmaya başladık. Ağustos ayında Hacettepe Teknokent’te kurulacak proje ofisimizde 60 kişilik uzman kadromuz ile projeyi yürüteceğiz.”
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen oturumda Fujitsu Hizmet Operasyonları ve Bölge Destek Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Benno Zollner “Kamuda Bilişim” başlıklı bir sunum yaptı.
Zollner Fujitsu’nun dünyadaki ve Türkiye’deki faaliyetleri ve katkılarıyla ilgili bilgi verdikten sonra kamuda bilişim teknolojilerinin kullanım alanlarını ve Avrupa Birliği’nde bu alanda yapılan çalışmaları aktardı. Zollner, krizden çıkışla birlikte e-devlet uygulamalarının tekrar hızlandığını kaydetti. Fujitsu olarak Avrupa’nın parlayan yıldızı Fujitsu Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceklerini ifade eden Benno Zollner, Fujitsu’nun Türkiye’de kamuya yönelik EKAP gibi projelerde öncü olmaya devam edeceğine değindi.

EKAP’tan 4,7 milyar TL tasarruf bekliyoruz
Etkinliğin ikinci oturumunda ise Kamu İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül EKAP projesini anlattı. Gül, sunumunda EKAP’ın sağlayacağı getiriler üzerinde durdu. Bilişim teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanılmasının kurumlara daha verimli çalışma ve maliyetlerini daha etkin kontrol etme olanağı sunacağını ifade eden Gül “Türkiye, bilgi toplumuna dönüşüm süreci kapsamında e - devlet uygulamalarında önemli bir mesafe kat etmiştir; rakamlar bize bunu teyit etmektedir. EKAP projesi alım yapan idareler ve kullanıcılar için pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Alım yapan kamu kurumlarının, projenin hayata geçmesiyle birlikte artan rekabet ve fiyat düşüşleri, ihale işlemlerinin daha kısa zamanda tamamlanması, ihale dokümanı basım maliyetlerinin azalması, tebligatların elektronik ortamda yapılması gibi nedenlerden ötürü yılda yaklaşık olarak 4.7 milyar TL’yi aşkın tasarruf sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics