e-toplum 16 MAYIS 2010 / 18:00

Kamu yazışmaları elektronik ortama taşınıyor

DPT Bilgi Toplumu Dairesi, Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planında yer alan 73 nolu ‘Ortak Hizmetlerin Oluşturulması’ eylemi kapsamında, kamu kurumları arasındaki yazışmaların elektronik ortamda gerçekleştirilmesi amaçlı çalışmalarını başlattığını duyurdu. Kamu kurumlarında yapılan yazışmaların elektronik ortama taşınmasıyla bu konuda bir standardizasyon sağlanmış olacak.
Daire tarafından yapılan açıklamada şu değerlendirme yapıldı:
“Son yıllarda kamu kurumlarının hayata geçirdikleri doküman yönetim sistemi (DYS) uygulamaları, kurumlar arasında yapılan yazışmaların da elektronik ortamda yapılmasına teknik olarak olanak vermekte. Ancak uyulacak ortak kurallar belirlenmediği için kurumlar arası e-yazışma henüz gerçekleştirilememiş durumdadır. Başlatılan çalışmalar kapsamında, başta Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü olmak üzere, DYS sahibi bazı kamu kurumları, TÜRKSAT ve sektör temsilcileri ile bir araya gelinecek ve tüm kamu kurumlarının tabi olacağı ortak kurallar belirlenecektir.”
Bu kapsamda çalışmaların en geç 2010 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN