e-toplum 09 MART 2015 / 09:04

Kamuda BT yönetişimi için ortaklık

Kamuda BT Yönetişimi Platformu’nda; teknolojideki son eğilimler, yönetişim kavramı ışığında kamunun BT yaklaşımı, 2023 hedefleri için atılması gereken adımlar, yeşil teknolojinin geldiği nokta gibi pek çok konu ele alındı.

Büyük ilgi gören Kamuda BT Yönetişimi Platformu, 3 Mart günü Ankara’da düzenlendi. Bilişim Zirvesi’nin gerçekleştirdiği ‘Teknoloji Platformları’nın Ankara ayağı, özel sektör ve kamuyu bir araya getirdi. Platformda katılımcılar; teknolojinin son eğilimlerinden kamunun yönetişim kavramı ışığında 2015 BT yaklaşımına, 2023 hedefleri için atılması gereken adımlardan yeşil teknolojinin geldiği noktaya kadar vizyoner sunumlar dinleme şansı yakaladılar.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bilişim Zirvesi Başkanı Murat Göçe, bilişim sektörünün büyümesine tam 20 yıldır hizmet vermekte olan şirketler grubunun bir parçası olan Bilişim Zirvesi’nin Türkiye’nin en önemli etkinliklerine imza attığını kaydetti.

‘e-Devlet İhracı’ konu başlığında açılış konuşmasını gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Kurumu, Hizmet Sunumu Genel Müdürü Lütfi Aydın, “Bilişim sektörünü oluşturan firmalar alıp-satmak ve aracılık yapmak yerine kamunun ihtiyaçlarını anlayıp ona uygun çözümler geliştirip sunmalı. Ayrıca yetkin firmalar uzmanlaşmanın gerektirdiği tecrübelerini kamu hizmetlerine aktararak uluslararası pazarlarda da rekabet edebilir çözümler ortaya çıkarmalı. Bu sayede Türkiye’deki kamu kurumları için geliştirilip üretilen çözümler hem kendi ülkemizde hak ettikleri yeri alacak, hem de bunu referans kullanarak dünya pazarlarına açılabilecek” açıklamasını yaptı.

Katma değer sağlayacak güçlü sistem entegratörlerine ihtiyaç var

Canon Avrupa Direktörü Harry Yamamoto ‘Canon Tarama Çözümleri’ni anlatırken taramadan akıllı süreç otomasyonuna giden yol hakkında bilgi verdi. Tarama konusunda yeni eğilimleri, bulut, kablosuz teknolojiler, mobilite ve olarak aktaran Yamamoto, akıllı süreç uygulamalarıyla taramaların ağ tarayıcısıyla iletildiğini kaydetti. Mas-Deha Danışmanı Yusuf Tulgar, “Bilgiye her yerden erişim son derece önemli. Daha güçlü bir platformda veriyi paylaşmanın sağlanması ve herkesin her şeye de ulaşmaması gerek” dedi. Netaş İcra Kurulu Üyesi Ahmet Hamdi Atalay, “Sektörün 2023 hedefi 160 milyar dolar. Buna ulaşmak için şu zamana kadar yapılandan farklı şeyler yapılması lazım. Kamu alımlarının da kaldıraç olması gerek. Katma değer sağlayacak güçlü sistem entegratörlerine sahip olmalıyız. Pazarda büyük sıkıntı var; hızla standardizasyona, sertifikasyona gitmemiz lazım” şeklinde konuştu.

FKM’lerde test, olmazsa olmaz

‘Kamuda BT’nin Dünü Bugünü’ panelinin moderatörlüğünü Murat Göçe yaptı. Netaş, Kamu ve Telekom İşletmeleri Teknik Satış Müdürü Bülent Müsellim, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yavuz Sanisoğlu, Canon Avrupa Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Sinan Karabacak, Mas-Deha Danışmanı Yusuf Tulgar panelin katılımcılarıydı. Bilgi güvenliği konusuna vurgu yapılan panelde, ‘bilgi birikimi’nin yedeğinin alınmasının önemine de değinildi. Sorunsuz ‘Felaket Kurtarma Merkezleri’ için testin önemine dikkat çekilirken ‘Kağıtsız Ofis’ kavramından sonra dünyada kağıt kullanımında düşüş gözlendiği söylendi. “Arşiv kullanımında; önemli olanın taranan evrağın yetkin kişiler tarafından indekslenmesi” yorumu yapılıp aksi halde defalarca aynı evrakların taranacağı kaydedildi.  Diğer yandan panelin ardından Canon İş Çözümleri Danışmanı Nilesh Pathak, çapraz medya görüntüleme ile ilgili bilgi verirken vizyonlarını da; iş süreçlerinin optimizasyonuna yardımcı olmak, bilgiyi değer olarak kullanmak ve iş amaçlarına destek olarak açıkladı.

Nesnelerin interneti; ciddi bir iş ve yatırım alanı geliştirecek

‘Sanal Veri Merkezi’ başlıklı sunumu gerçekleştiren VMware Türkiye, Sistem Mühendisleri Takım Lideri Bünyamin Özyaşar, yazılım tanımlı veri merkezlerinin katman katman ilerleyen bir sürece sahip olduğunu aktararak maliyetin merkezileştirilmesini ilk aşama olarak belirtti ve yatırımın geri dönüşümünün hesaplanmasının çok önemli olduğunu kaydetti. ZyXEL Genel Müdürü Vefa Tarhan, nesnelerin interneti kavramının ciddi bir iş ve yatırım alanı geliştireceğine de vurgu yaptı. Yine ZyXEL firmasından Ömer Faruk Erünsal, ‘doğru bilinen yanlışlar’ arasında; ‘en pahalı en iyidir’, ‘benim çalıştığım firma en iyisini bilir!’ görüşlerini saydı ve “Biz satış sonrası destek verebilen firmaları öneriyoruz” dedi.

EFB Elektronik Satış ve Pazarlama Yöneticisi Erol Ceylan, bakır ve fiber kabloları iç içe kullandıklarını ifade etti. Veri yedekleme ve çoğaltma sistemi Nakivo ile çevreci ve koruyucu VMware çözümlerini anlatan Nakivo Kıdemli İş Geliştirme Müdürü Nick Luchkov, Nakivo’nun en uygun ve ekonomik fiyatları sunduğunu kaydetti ve bir demo gerçekleştirdi. Toplantının yeşil teknoloji sponsoru da olan Canon firmasının İş Geliştirme Müdürü Gökçe Güler, ‘Canon ile Yeşil Teknoloji Platformu’nu anlatarak tamamıyla kağıtsız ofisin olamayacağını da ifade etti ve ‘Sayısal ortamda yüzde 25 daha fazla karbondioksit salınımı oluyor’ örneklendirmesini yaptı.

Paydaşlardan Fatih Projesi için içerik katkısı bekleniyor

Platform; Kamuda BT Yönetişimi paneliyle sona erdi. Yöneticiliğini; BThaber Ankara Temsilcisi Sedef Özkan’ın yaptığı panelin konukları; MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Eğitim Teknolojileri ve Teknik Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Adem Eylence, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Huzeyfe Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Internet Portal Şube Müdürü Turgut Demir, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mesut Akyol oldu. Fatih Projesi ile ilgili olarak ‘Fatih bir tablet projesi değildir!’ açıklaması getirilirken tabletin projenin küçük bir adımı olduğu, öğretmenlerin eğitimine ve sayısal içeriklere büyük önem verildiği kaydedildi. Eylence, paydaşlardan Fatih Projesi’ne içerik anlamında katkı beklediklerini ifade etti. Diğer yandan özel sektörden daha ciddi projeler beklenildiği söylenip hem gençlik hem spora yön verecek içeriklere ihtiyaç olduğu ifade edildi. Yazılım teknolojilerinin öneminin de vurgulandığı panelde; Ar-Ge’ye yatırım yapılmadan rutinle idare edilerek bir sonuç elde edilemeyeceğine dikkat çekildi. Günün sonunda; özel sektör ve kamu ve üniversite arasındaki stratejik ortaklık düşüncesi öne çıkarken kamuda yönetişim kavramı altındaki bütüncül bakış açısı ve fikir alışverişi gündeme getirildi.
ETİKETLER : 1012

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics